Keresztelő
„Tudja, én nem vagyok rasszista, de ezek olyan cigányok.” Decemberi lapszámunkat Jászberényi Sándor elbeszélésének részletével ajánljuk.
Jászberényi Sándor írásai a Jelenkor folyóiratban>
Tibi tizenegyre jött érte.
A teliholdat fekete felhők vágták ketté. A fénye mégis elég volt, hogy bevilágítsa a falu utcáját, a hegy oldalában álló foghíjas fákat. Tejként folyt végig az irtásokon, megcsillant a bánya rozsdás vaskapuján.
Öregnek látszott, ahogyan a kapuban állt.
Maros nem tudta eldönteni, hogy tényleg ennyire megöregedett, vagy az utcalámpa sárga fénye és a hold ezüstje mutatja ilyennek. Hajlott hátú, ősz öregembernek tűnt az esti fényben. A késő októberi szél borzolta a férfi hófehér haját.
A kezében tartott ecsettel húzott még egy vonalat a falra, majd felállt, az ecsetet a félbevágott másfél literes műanyagflakonba ejtette. A flakon alján álló víz vörös lett, mint a vér.
„Jövök” – kiabálta ki. „Csak felöltözöm.”
Kikerülte a szobában álló festékesvödröket. Ügyelve, hogy ne rúgja fel a parkettára ragasztott műanyagfóliát, az előszobába ment. Kilépett a melegítőnadrágjából, felvette a farmerjét.
Gombolkozás közben hosszasan bámulta az arcát az előszobai tükörben. Azt akarta tudni, hogy ő is megöregedett-e. Két év volt közöttük Tibivel. Arra jutott, hogy nem. Tibit csak jobban verte az élet. Felvette a kabátját, kiment a házból.
Tibi elmosolyodott, amikor mellé ért, és a vállára tette a kezét.
„Na menjünk” – mondta. „Mindenki rád vár.”
„Nem hiszem.”
„Dehogynem. Ez komoly dolog.”
Elindultak a falu központja felé, ahol a kocsma állt. A templommal épült egybe, mint mindegyik bányászfaluban. A bányászok a templomban kezdték a napot, a kocsmában pedig befejezték. Az, hogy egy helyen legyen mindkét intézmény, roppantul praktikus megfontolás volt. Csak az elmúlt harminc évben, mióta bezárt a bánya, tűnt szokatlannak. Főleg azoknak, akik nem tudták, hogy a szén építette a falut.
Lassított a tempóján, amikor látta, hogy Tibi húzza a lábát.
„Rágyújtasz?” – kérdezte, és a zsebéből cigarettát vett elő.
„Rá.”
„Hogy állsz a házzal?” – kérdezte Tibi. Mélyen leszívta a füstöt, hogy életet adjon a parázsnak.
„Alakul.”
„Biztos nem kell segítség? Megcsináljuk neked.”
„Biztos. Akkor lesz az enyém, ha mindent én csinálok.”
„Hát, te tudod. Azért ez jó nagy munka egy embernek.”
„Az. De élvezem.”
*
Gondolatban három hónappal korábban járt. Sopronban ült az ingatlanközvetítő irodájában. Látásból ismerte is a férfit, de nem tudta megmondani, honnan. Apró bányászház volt, amit kinézett. A nyugat-magyarországi árakhoz képest még úgy is olcsó volt, hogy felújításra szorult.
Az ingatlanközvetítő négy-öt ingatlant is megmutatott már a város körüli falvakban, de egyiket sem engedhette meg magának. Várta, hogy végre lemenjenek a kocsival Brennbergbányára, de ehelyett a férfi ideges tekintettel visszafuvarozta az irodájába, ott kávét főzött, és leültette magával szemben a fotelba.
„Maga dolgos, derék ember” – mondta.
„Igen.”
„Nem mondhatnék ilyet, de határozottan nem javaslom Önnek megvételre azt a házat Brennbergben.”
„Ilyen rossz állapotban van?”
„Nem. Csak a szomszédsággal van baj. Ezért nem lehet eladni négy éve.”
„Mert kik a szomszédok?”
„Cigányok.”
„Értem.”
„Tudja, én nem vagyok rasszista, de ezek olyan cigányok.”
„Milyenek?”
„Balhés, bűnöző cigányok. Rettegésben tartják az egész környéket.”
„Én azért szeretném megnézni azt a házat.”
Az ingatlanközvetítő úgy vitte le a faluba, mintha a fogát húznák. Hosszasan matatott a rozsdás kapukulccsal, mire ki tudta nyitni a ház ajtaját. Téglából épült bányászház volt, apró kerttel, tujákkal az udvaron. Valóban fel kellett újítani, de nem vizesedett a fal, és a tetőszerkezet is ép volt.
Mulatós zenét hallottak, amikor jöttek ki a házból.
„Na látja, erről beszéltem” – mondta az ingatlanközvetítő.
Babrálni kezdett a kulccsal. Maros átsétált a szomszéd házhoz. A ház előtt egy széken Tibi ült és bagózott. A kapu mögött nők és gyerekek zsibongtak. Hosszasan bámultak egymásra, mire megismerték a másikat.
„Danika” – mondta Tibi, és felállt a székről, odament Maroshoz, és nyújtotta a kezét.
„Ezer éve nem láttalak.”
„Én se téged.”
„Mi van veled, a családoddal? Azt hittem, elköltöztetek Sopronból.”
„El. Mindenki jól van.”
„Mi járatban vagy erre?”
„Úgy tűnik, szomszédok leszünk.”
[...]