A pécsi művészeti középiskola
Fotóesszé: Pécsi Művészeti Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum
1957 óta zajlik Pécs városában középfokú művészeti oktatás, a ’80-as évek második felétől a Radnics utcai iskolában. Ezt az épületet mutatja be Cseri László fotóesszéje.
A Pécsi Művészeti Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum 1957 óta a művészi alkotómunka, a gazdag kulturális tevékenység, a tudásépítés és képességfejlesztés, valamint a tehetséggondozás és tehetségfejlesztés sajátos műhelye. Kezdetben zeneművészeti szakon képezték a növendékeket, majd a hatvanas évek elején képzőművészeti, később iparművészeti oktatás indult, 1974-től pedig a Pécsi Balett nyomdokain táncművészeti képzés kezdődött az iskolában.
Az 1956/1957-es tanévben az önálló intézményként működő Zenegimnáziumot a város a Szent István tér 8. szám alatt található épületben helyezte el. 1984-ben, a Radnics utcában készült el az új iskolaépület első üteme, amelynek tervét Getto József, Ybl-díjas építész készítette. 1988-ban az osztálytermek átadásával lehetővé vált, hogy a művészeti képzést és az általános-közismereti oktatást korszerű körülmények között lehessen folytatni.
Az 1995-től 2010-ig tartó időszakban a zeneművészeti tagozaton új szakok (orgona, szaxofon) indultak. A szobrász és festő szakokkal újjászerveződött a képzőművészeti oktatás, a táncművészet területén egyre nagyobb hangsúlyt kapott a modern tánc oktatása. Zavartalan volt az ötéves képzésre való átállást jelentő struktúraváltás.
A 2008/2009-es tanévben elindították a drámatagozatos gimnáziumi képzést, így az iskola visszanyerte a régi „művészeti” rangját. A négy művészeti területen a képzés jelenleg is folyik, amely tartalmában, szerkezetében folyamatos változáson, fejlődésen ment keresztül az eltelt évek, évtizedek alatt.
A 2018/2019-es tanévben a gimnáziumi drámatagozat lehetséges folytatásaként az iskola elindította – a felnőttoktatás keretében – a színész szakmai képzést, és 2024-től a klasszikus zenész szakirányon is tanulhatnak felnőtt növendékek két éves képzés keretében. A 2025/2026-os tanévtől újra indul a gimnáziumi zenei oktatás.
Az intézmény – a programjában meghatározott célja szerint – olyan képzést nyújt, amelyben az iskolai tudás értéke a művészeti szaktudás, az általános műveltség és a kompetenciák egyensúlyán alapszik. Az alkotómunka biztosítja a tudásszerzést, a képességek fejlődését, az egyéniség kibontakozását. Az ország minden tájáról érkeznek növendékek az iskolába azért, hogy kiváló művésztanárokkal, mesterekkel dolgozzanak együtt, és azért, hogy közismereti és művészeti tanulmányaik nyomán a kultúra felkészült, igényes befogadói és alakítói legyenek.
(forrás: https://www.pecsimuveszeti.hu/)