Dobány Sándor műhelyében
Fotóesszé
Dobány Sándor az egyik legkiválóbb kortárs keramikusművész. Cseri László fotóesszéje az elmúlt 40 évben készült alkotások közül mutat be válogatást.
Pécsett született 1954. május 19-én. 1969-ben választott szakmát, és 16 éven keresztül a pécsi Zsolnay gyárban dolgozott gipszmintakészítőként, s a régi Zsolnay kerámia közelsége a gondolkodásmódját is meghatározta. Festészeti és szobrászati tanulmányait magánúton végezte. Olyan művészektől tanult, akiket ma is mestereinek tekint: Haraszti Pál és Lantos Ferenc festőművészektől, valamint Csiky Tibor szobrászművésztől.
Az 1985-ben elkészített teáskanna-sorozata megváltoztatta alkotói pályáját, a porcelán felé fordult, azon belül a használati tárgyak újragondolása érdekelte leginkább. 1993-ban kitalálója, névadója és egyik alapítója volt a DeForma Csoportnak, amely tíz éven át aktívan működött. A ’90-es évek végétől kevésbé érdekelte a porcelán funkcionalitása, a forma és festészet összhangját kereste.
1989-től lehetősége nyílt kiváló építészekkel együtt dolgozni, ennek eredményeként Magyarországon és külföldön – Görögországban és Skóciában – is megtalálhatók épületkerámiai munkái. 2008-tól 2010-ig a Glasgow School of Art kerámia tanszékének vendégtanára volt. 2011-ben lett az IAC, a Nemzetközi Kerámia Akadémia tagja, 2020-ban Ferenczy Noémi-díjban részesült.
(Forrás: http://icshu.org/assets/files/dobany.pdf)