Éves lapzárta: Szemes Botond
Idén is évösszegzésre kértük szerzőinket. Ezúttal Szemes Botond válaszait olvashatják.
Szemes Botond írásai a Jelenkor folyóiratban>
(1) Milyen könyvet olvastál legutóbb, hogy tetszett?
Egy kutatásban közép-európai szerzők életrajzát bújjuk, nyomozunk, hogy ki mit írt, milyen nyelven – egy mexikói barátom erre azt mondta, hogy akkor olvassam el Bolañótól a Vad nyomozókat (Kertes Gábor fordítása), abban is szerzők után kutatnak. Persze semmi köze a mi munkánkhoz, de szuper olvasmány, én is jó szívvel ajánlom bárkinek.
(2) Melyiket tartod az idei év legjobb magyar és világirodalmi kötetmegjelenésének?
Csak a magyar irodalomra van némi rálátásom, főként prózai művekre. Ezek közül Szvoren Edina paródiakötetét emelném ki: a más hangján megírt, mégis személyes történetek érdekes és tanulságos játékok voltak a néhol narcisztikus önéletrajzok idején.
(3) Melyeket tartod az év legfontosabb publikációinak a Jelenkor folyóiratból és/vagy a Jelenkor Online-ról?
Ennél a kérdésnél mindenki jelzi, hogy melyik rovatot szokta olvasni; ami azt is jelenti, hogy senki sem a lapszám egészét nézi. És ezzel nincs is semmi baj – én főként a tanulmányokat és kritikákat nézem. Ebből a szempontból a 2024/2-es, februári szám fogott meg a legjobban.
És ez itt a reklám helye: nagyon tetszett az év végén a Jelenkort támogató fejalánlások kreativitása is (leginkább talán Szálinger Balázsé) – az ember alig tud választani, hogyan fizessen elő.
(4) Mi volt számodra 2024-ben a legfontosabb, legemlékezetesebb művészeti élmény (koncert, film, színház, kiállítás stb.)?
Katharina Grosse német képzőművész munkáinak régóta nagy kedvelője vagyok, többször is volt szerencsém látni őket itt-ott. Idén egyéni kiállítása volt az Albertinában (majd az anyag egy részét szellemesen átalakítva kiállították egy kis galériában is); ezt mintha csak nekem találták volna ki.
(5) Milyen 2025-ös könyvet vagy művészeti-kulturális eseményt vársz leginkább?
Folytatódik 2025-ben is a Magyar Zene Háza sorozata, ahol az elektronikus zene világsztárjai (mint például Robert Henke, Suzanne Ciani, Tim Hecker) és izgalmas magyar előadók lépnek fel. Ez a műfaj élőben, nagy hangrendszeren működik igazán: akár beszippant és leköti a figyelmet, akár az elkalandozásban segít. Sokszor nem is ismerem az előadókat a koncertek előtt, de mindegyik nagy élmény volt eddig, bízom hát a folytatásban.
(Fotó: Lazar Anilla)