Művészek karanténban: Beck Zoltán
Pécsi alkotókat kérdeztünk arról, hogyan telnek napjaik ‒ Beck Zoltán zenész válaszol.
Beck Zoltán írásai a Jelenkor folyóiratban>
Mi a legnagyobb változás a munkájában a járvány előtti helyzethez képest?
Mivel nincsenek koncerthelyszínek, nincsenek koncertek; és mert nincsenek egyéb játszóhelyek, például színházak, ezért más előadásokat sem játszom. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt tizenöt évben nem voltam ‒ talán összesen ‒ ennyit itthon.
Hogyan próbál alkalmazkodni az új helyzethez? Születtek-e tervei vagy akár megvalósított projektjei a karanténban?
Részben úgy, hogy élvezzük az együtt töltött időt, játszunk, beszélgetünk, lemezeket hallgatunk, online moziba járunk, és, persze, főzünk. Közben a kertben kísérletezünk, szurkolunk a tépősaláták versenyén, izgulunk a retekért, a chilipaprikamagok elindulásán aggódunk. Közben egyetemi térré alakult a házunk: a lányunk a szobájában az Uni Wienen tanul, mi meg a hallgatóinkkal töltjük a napjaink egy részét. Az önmagában alkalmazkodás, hogy képesek vagyunk cselekedni, döntéseket hozni, vagy például végezni a munkánkat: olvasni, írni, tanítani.
Fedezett-e fel olyan művet az elmúlt időszakban, amellyel különben nem találkozott volna?
A felfedezés részben ilyenkor minden évben megtörténik: mindig vannak olyan könyvek a Libri-díj jelöltjei között, amelyeket az adott évben nem olvastam. Így aztán a zsűrizésre vannak friss olvasmányélményeim ‒ pozitív meglepetés volt Péterfy Gergely „Puskinja”, és nagyszerű olvasmányélmény Láng Zsolt Bolyaija. De ezeket nem a vírushelyzet sodorta elém, azok a szövegek most jönnek, a kötelezők után.
(Fotó: Sinco)