Kiadói körkép: Kalligram
Hogyan reagálnak a járványhelyzet miatt megváltozott körülményekre a könyvkiadók? Körkérdésünkre Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó igazgatója válaszol.
Mészáros Sándor írásai a Jelenkor folyóiratban>
Hogyan változtak meg a kiadói munka mindennapjai?
Nagyjából úgy, mint minden (szellemi) munkahelyen: jórészt otthon dolgozunk, én viszont mindennap bejárok a kiadóba. És persze, egyelőre még nem adjuk nyomdába a most készült/készülő könyveket.
Hogyan befolyásolta a járványhelyzet a kiadó szakmai programterveit?
Át kellett terveznünk már az első féléves könyveink megjelenését, mert a könyvboltok bezártak, nincs Könyvfesztivál és nem lesz júniusban Könyvhét.
Milyen gazdasági intézkedések segítenék a könyvkiadókat ebben a helyzetben?
Az állam nem segítette a minőségi könyvkiadókat az Alexandra csődje után sem. Egyelőre csak remélni lehet, hogy az állam jelentős(ebb) mennyiségű könyvet megvásárol a könyvtáraknak. Ez a Márai-program során sem valósult meg rendesen: töredék összeg jutott a programra, mint az előzetesen tervezett egymilliárd forint.
Hogyan próbálják elérni az olvasókat a megváltozott körülmények között?
Nyilván hasonlóan, mint a többi kiadó: a Facebookon, illetve online felolvasásokkal. És meghirdettük a kiadóban Karantén Könyvfesztivált: a budapesti olvasóink örömmel fogadták. Az a tervünk, hogy ezt meghosszabbítjuk egész májusra
Milyen lehetőségeket látnak az online, e-könyves megjelenésekben?
A Bookline jelentős mértékben több könyvet adott el, mint korábban. A többi könyvkereskedésnél nincs számottevő online forgalom. Az e-könyvek a piaci forgalom másfél-két százalékát jelentik, ez most sem változott számottevően.
Milyen megjelenések várhatók a közeljövőben?
Tíz könyvünk jelent meg a Könyvfesztiválra, ezek épp bejutottak a könyvesboltokba, de már a bemutatójuk elmaradt. És várjuk, hogy megnyíljanak a könyvboltok, akkor néhány új könyvet kihozunk – többek között Péntek Orsolya Hóesés Rómában és Zoltán Gábor Szép versek 1944 című könyveit is.