Századok szerelme Pécsett

A szerk.

Pálfy Eszter Századok szerelme című, a 17. századi murányi várfoglalás történetének irodalmi emlékezetét feltáró monográfiáját április 7-én mutatják be a pécsi Művészetek és Irodalom Házában.

Pálfy Eszter írásai a Jelenkor folyóiratban>

 

 

 

Az irodalomtudomány műhelyei programsorozat keretében április 7-én, 18 órakor mutatják be Pálfy Eszter Századok szerelme: A murányi várfoglalás története és Széchy Mária alakja a 17–19. századi magyar irodalomban című monográfiáját a Művészetek és Irodalom Háza Eck Imre termében. A szerzővel Radnai Dániel Szabolcs irodalomtörténész, kritikus beszélget.

Az 1644-es murányi várfoglalás, vagyis Széchy Mária és Wesselényi Ferenc házasságának története a szerelem és vitézség toposzát mozgósítva meghatározó témaként élt tovább az irodalmi emlékezetben. Pálfy Eszter könyve a 17–19. századi magyar irodalom fontosabb Murány-történeteit, így Gyöngyösi István, Kisfaludy Károly, Petőfi Sándor, Arany János, Tompa Mihály és Jókai Mór műveit értelmezi irodalom-, eszme- és társadalomtörténeti kontextusban. A könyv elemzései rámutatnak arra, hogy a 19. századi szerzők számára a történet elsősorban nem az irodalmi hagyomány, hanem a társadalmi-politikai aktualizálhatóság szempontjából bizonyult lényegesnek. A 19. század elején Mednyánszky Alajos által újraírt történet a Habsburg birodalmi nacionalizmus fenntartását szolgálta, a Petőfi, Arany és Jókai munkáiban megjelenő Széchy Mária-alak pedig szorosan kapcsolódott a korszak női szerepekről folytatott vitáihoz is.

(Fotó: Jáger Viktor)

2025-04-01 11:02:51
https://btk.pte.hu/hu/felvetelizoknek