Török tükör az Irem kertjében

A szerk.

A Janus Pannonius Múzeum A hely szelleme – Genius loci című kiállításán április 3-án Horváth Viktor regénye és a török gasztronómia segítségével kerülhetünk közelebb Pécs török kori múltjához.

Horváth Viktor írásai a Jelenkor folyóiratban>

 

A Janus Pannonius Múzeum új sorozatot indít, melynek résztvevői A hely szelleme – Genius Loci című kiállítás egy-egy termének tematikáját alaposabban feltárva, különleges vendégekkel és egyedi nézőpontokkal gazdagítva ismerhetik meg Pécs múltját. Az április 3-án, csütörtökön induló sorozat első állomása Irem kertje, azaz a török kori Pécs.

1543-ban Pécs városát meghódítja az Ezeregyéj mesevilága, az utcákon feltűnnek a tevék, a kertekben kajszi és füge illatozik, az erdőkben a rablók portyáznak, a város szívében felépül az első dzsámi és török fürdő. Itt él a szandzsákbég népes udvartartásával, müezzin hívja imára a híveket, az utcán kereskedők, iparosok, kádi, szúfik, és még sorolhatnánk… Az eredeti lakosság sem tűnt el nyomtalanul, párhuzamos társadalmak alakulnak ki. A keresztény kortársak szerint hanyatlás, a muszlim szerzők szerint földi paradicsom, azaz Irem kertje. Horváth Viktor Török tükör című 2009-es regénye ezt az időszakot eleveníti meg.

Az est során a korabeli világ felelevenítésében Horváth Viktor regényén kívül fontos szerepet kap a gasztronómia is. A résztvevők török ételeket kóstolhatnak Irem Kertjében, vagyis az ezt a nevet viselő kávézóban, melyet a Nappali csapata működtet környezettudatos, a hely szellemét tisztelő szemlélettel.

A rendezvényre a férőhelyek száma korlátozott, a részvétel előzetes jegyvásárláshoz kötött, melynek határideje április 1. A megvásárolt jegyek május 31-ig belépésre jogosítanak A hely szelleme kiállításra.

A kiállítást honlapunkon Ágoston Zoltán szemlézte a Cseri László fotóival közreadott cikkben.

 

 

(Fotó: Ruprech Judit)

2025-03-26 07:00:00
https://btk.pte.hu/hu/felvetelizoknek