Mi a teendő, ha cicád “szorult helyzetbe” került?
A címet olvasva biztos felmerül benned a kérdés: mit jelent az, hogy egy macska szorult helyzetbe kerül? Sarokba szorítja egy kutya? Nem tud lejönni a háztetőről? Rajtakapja a gazdija, amint épp beleeszik a konyhapulton hagyott ételbe?
Nos, egyik sem nyert, mert mi most arra gondoltunk, amikor az állat konkrétan szorult helyzetben érzi magát, azaz mondjuk ki – székrekedése van. Mert bizony ez náluk is előfordulhat, egy gondos gazdi viszont semmiképp sem bagatellizálja el a dolgot, hiszen komolyabb probléma figyelmeztető tünete is lehet.
Persze sok múlik a mindennapos szokásokon, például, hogy az állat mivel táplálkozik, a jó minőségű macskaeledelek, például a Petgurunál kapható Happy Cat tápok elősegítik a megfelelő emésztést és ürítést. Ugyanígy a fizikai aktivitás is serkentően hat az emésztésre, ezért a szabadidődben játssz minél többet a cicusoddal.
Amikor nem jön, aminek jönnie kell…
A cicák általában szeretik a hasukat, márpedig a biológia törvényei kimondják, hogy amelyik cica eszik, az utána üríteni is fog. És mivel kedvenceink minden nap szeretnek jóllakni, így értelemszerűen naponta látogatják az alomtálcát is.
Sőt, hogy még összetettebb legyen a dolog, a macsekok roppant kényesek a tisztaságra, így bizony a gazdinak rendszeresen takarítania kell az almot, ha nem akarja, hogy kedvence egy másik helyet (például a kanapé mögötti részt vagy a fürdőszobaszőnyeget) nevezzen ki újdonsült WC-nek.
Mindebből az következik, hogyha eltelik úgy 2-3 nap, hogy az alomban semmit sem találsz, amit ki kéne szedni, akkor ott valami gond van. Kijárós, vagy kinti cicánál ezt persze nem olyan egyszerű megállapítani, de olvass tovább, mert egyéb árulkodó jelek is akadnak.
Mire figyelj még oda?
Ha azt látod, hogy a macsek ugyan elmegy az alomra, de erőlködik, küszködik, és csak keveset, vagy egyáltalán nem tud üríteni, az egy újabb baljós előjel.
A szorulás miatt rosszul érzi magát, nyugtalanul járkál, szemmel láthatóan nem találja a helyét, akár fájdalmasan nyávoghat is, hisz ezzel akarja a tudomásodra hozni, hogy valami nagyon nem stimmel vele.
Ha a székrekedés miatt az állat nem tud megszabadulni a végtermékétől, akkor az étvágya is elmegy, hiszen fáj a hasa, emiatt agresszíven is reagálhat, ha a pociját akarod simogatni.
Ha pedig a szorulás mellé olyan tünetek társulnak, mint a hányás, a levertség, és az állatnak szemmel láthatóan fájdalmai vannak, akkor ugye nem is kell mondanunk, hogy mi a következő lépés? Azonnal irány az állatorvosi rendelő!
Mik a kezelési lehetőségek?
Erre általánosságban nem lehet válaszolni, hisz minden attól függ, milyen probléma áll a háttérben. A diagnózis felállítását bízd mindig az orvosra, soha ne adj a macskának gyógyszert vagy hashajtót önhatalmúlag.
Ha a cica egyáltalán nem tud üríteni, előfordul, hogy a doki beöntést ad neki, de indokolt esetben infúzióra kötheti, hogy folyadékot, fájdalomcsillapítókat kaphasson. Az azonnali ellátás után szükség lehet még otthoni gyógykezelésre, diétázásra is.