Miért és milyen gyakran szükséges a zuhanásgátló eszközök bevizsgálása?
Különféle zuhanásgátló eszközök garantálják a magasban vagy a mélyben dolgozó munkavállalók biztonságát, hiszen számtalan veszély leselkedik rájuk a szintkülönbségből adódóan.
A munkavédelmi ruházat önmagában nem nyújt elegendő védelmet, így védőfelszerelésre is szükség van. A munka jellegének, a munkakörülményeknek és a feltárt kockázatoknak megfelelően választott eszközök használata a munkavégzés ideje alatt kötelező, ezek biztosítása a munkáltató kötelessége. A zuhanásgátló eszközök életvédelmi funkcióval rendelkeznek, ezért gondoskodni kell a törvényben meghatározott rendszeres felülvizsgálatukról.
Mi minősül magasban végzett munkának?
Magasban végzett munkának nem csupán a ténylegesen magasban végzett tevékenységek minősülnek, hanem azok is, amelyeket 1 m szintkülönbséggel, vagyis akár a mélyben végeznek. Ezek biztosításához, a munkavégzés biztonságának növelése érdekében kínál az Épkézláb Munkaruha zuhanásgátló védőeszközöket. Ezek leeséskor akár életet is menthetnek, így fontos, hogy a törvényben előírt karbantartásokat minősített vállalkozók meghatározott időközönként elvégezzék.
Természetesen ez esetben is, mint más kockázatok, veszélyes munkakörök esetén, első körben a veszélyek elhárításával, a munkahely biztonságosabbbá tételével kell csökkenteni a rizikót. Ha ez nem lehetséges, vagyis nem biztosítható a munkavégzés a talajon, vagy nem módosítható a munkaterület, a folyamat, a végső megoldást a különféle leesésgátló eszközök jelentik.
Mi szükséges ezen munkákhoz?
A leesésből származó balesetek általában nem a magasság miatt következnek be, hanem egyensúlyvesztésből adódóan. Ennek megakadályozása érdekében egyéni leesésgátló védőfelszerelést és/vagy stabil szerkezetet, korlátot, állványt kell biztosítani a munkaterületen, továbbá lezárni a munkavégzés idejére, hogy mások ne sérülhessenek meg.
A törvény nem követeli meg időszakos munka esetén, de állandó munkavégzés esetén megfelelő szakképesítésre, jogosítványra van szükség. Előírja viszont, hogy a munkavállalót tájékoztatni kell a rá leselkedő veszélyekről, illetve megfelelő védőeszközökkel kell ellátni.
Az életvédelmi funkcióval rendelkező leesésvédelmi eszközök jellemzően 5 év használati lejárati idővel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy azt követően meg kell semmisíteni őket. Továbbá a megvásárlástól számított 12. hónap után évenként el kell végezni a kötelező felülvizsgálatot.
Milyen zuhanásgátló eszközök vannak?
Egyetlen eszköz nem képes biztosítani a védelmet, ezért egy teljes rendszerre van szükség. Ebbe beletartozik a testhevederzet, továbbá a munkahelyzet-beállító deréköv, a mászógép, a mászóvas, a zuhanásgátlók, a csatlakozó rögzítőkötelek. A testhevederzetet mindig fix ponthoz kell rögzíteni.
A munkavégzés biztonságának garantálása érdekében gondoskodni kell a zuhanásgátló eszközök minősített cég által végzett felülvizsgálatáról, adott esetben javításáról vagy cseréjéről.