Amit a motorolaj jelölések kapcsán tudni kell
Akár szabadidőnkben szeretnénk utazni, akár a munkához használjuk a járművünket, a motorolajjal időnként muszáj lesz foglalkoznunk. A különféle gyártók motorolajain vannak egyértelmű jelölések, amelyeknek a jelentése szakavatatlan szemek számára homályos lehet.
Sokan nem tudják, mit takar az, ha egy flakonon például az 5W-40 felirat látható. Ez a jelölés két viszkozitási osztályt mutat, amelyek a motorolaj hideg, illetve meleg hőmérsékleten való viselkedésére utalnak.
Fontos tudnivalók következnek, amelyek a PETROLMAN üzemanyagtartályait használva is lényegesek, hiszen az üzemanyag mellett az olaj minősége is kulcsfontosságú a járművek hibátlan működéséhez. Érdemes velünk tartani!
Tisztázzunk egy-két dolgot a viszkozitás kapcsán!
Mielőtt a motorolaj jelölésekben és azok jelentésében alaposabban elmélyednénk, érdemes képbe kerülni azzal, hogy egyáltalán mik a viszkozitás alapjai. A viszkozitás a folyadék folyással szembeni ellenállását jelenti.
Ha a viszkozitás magasabb, akkor értelemszerűen nagyobb az ellenállás. Meg kell jegyezni, hogy ez a fogalom nem azonos a sűrűséggel. A viszkozitás ugyanis ahogy növekszik a hőmérséklet, úgy csökken. Jó példa erre, ha egy üveg mézet felmelegítünk, akkor folyósabb lesz az állaga, de ettől még hígabbá nem válik.
Konkrétumok a motorolaj jelölésekről
A példaként emlegetett 5W-40 jelölés segítségével most megvizsgáljuk, hogy mit jelentenek ezek a karakterek pontosan. Az 5-ös utal az úgynevezett hidegoldali viszkozitásra, amely mérése 40 Celsius-fokos hőmérsékleten történik. A W betű az angol winter, azaz tél szó rövidítése. A második szám, a 40 a melegoldali viszkozitást takarja, ezt pedig kereken 100 Celsius-fokon mérik.
Magyarán egy 5W-40 jelöléssel ellátott motorolaj viszkozitása 40 Celsius-fokon 5-ös, 100 Celsius-fokon pedig a 40-es osztályba tartozik.
Néhány szó a viszkozitási osztályokról
Létezik egy táblázat, amelyből osztályonként kiolvasható a hidegoldali és melegoldali viszkozitás. A 0W osztályban a hidegoldali viszkozitás 6200 cP, az 5W osztályban 6600 cP, a 10 osztályban pedig 7000 cP. A 30-as osztályban a melegoldali viszkozitás 9.3-12.5 mm2/s, 40-es osztályban pedig 12.5-16.3 mm2/s értékkel rendelkezik. Ezek az információk leegyszerűsítik számunkra, hogy megfelelő döntést hozzunk a motorolaj kapcsán.
A motorolaj cseréjét nem szabad félvállról venni
Bizonyos időközönként akkor is cserélni kell egy gépkocsi motorolaját, ha semmi rendellenességet nem tapasztalunk a járgány működése kapcsán. A gyártók különböző ciklusokat írhatnak elő, jellemzően 10 vagy 15 ezer kilométerenként esedékes ennek a feladatnak az elvégzése. Aki ritkán használja az autóját, és nem megy egy év alatt ennyit, annak is érdemes évente egyszer elvinnie az autóját olajcserére.
Fontos, hogy csak megbízható forrásból származó, jó minőségű motorolaj kerüljön a gépkocsiba. Hosszú távon ez kulcsfontosságú, hiszen ha nem megfelelő a minőség, annak súlyos következményei lehetnek, az ebből fakadó hibák kijavítása pedig meglehetősen költséges lesz.
Mindig ügyeljünk arra, hogy milyen motorolajat javasol a gépkocsi gyártója, és csak olyat használjunk. Amennyiben az előírás szerint 15W-40 az ideális motorolaj, akkor ne próbáljuk meg kiváltani egy 10W-40 vagy 10W-50-essel.