Jeney-estek, Kurtág-fesztivál

A szerk.

A Bard College Kurtág-fesztiválja a BMC-ben tart koncertet, a FUGA építészeti központ pedig vetítéssel, beszélgetéssel és hangversennyel emlékezik Jeney Zoltán munkásságára.

 

 

A New York állambeli Bard College életében kiemelt szerepet játszik Kurtág György munkássága. Évek óta rendszeres fesztivállal emlékeznek meg a zeneszerző születésnapjáról, amelyen ugyanúgy közreműködnek a nemzetközi élet legismertebb szólistái, mint a College hangszeres hallgatói. A BMC október 26-ai koncertje ennek a fesztiválnak egy budapesti „kihelyezett” eseménye, ahol a fesztivál igazgatója, Benjamin Hochman két olyan magyar zenésszel – Kemenes Andrással és Zétényi Tamással – játszik, akik maguk is rendszeresen szólaltatják meg Kurtág műveit.

Öt éve, 2019. október 27-én hunyt el Jeney Zoltán zeneszerző, az Új Zenei Stúdió alapító tagja, a Zeneakadémia zeneszerzéstanára. A FUGA Budapesti Építészeti Központ két programjával a Jeney-életmű két fontos aspektusát eleveníti föl. Október 26-án a zeneszerző mozgóképes munkásságáról tartanak beszélgetést. Jeney számos kísérleti és animációs filmnek a zenéjét írta, olyan alkotókkal együttműködve, mint Jancsó Miklós, Huszárik Zoltán, Macskássy Kati, Gyöngyössy Imre, Kabay Barna, Maurer Dóra és M Tóth Éva. Talán a legismertebb alkotás ezek közül Huszárik Zoltán Szindbád című filmje, de a hetvenes években Jeney – más zeneszerzőkhöz hasonlóan – maga is készített kísérleti filmet. Az életműnek erről a szeletéről beszélget Dargay Marcell zeneszerző, Fazekas Eszter filmtörténész, Gelencsér Gábor filmesztéta és M Tóth Éva animációs filmrendező. A beszélgetés közben a Jeney közreműködésével készült filmekből vetítenek részleteket.

A FUGA másnap esti koncertjén Jeney Zoltán Hérakleitosz-sorozatának darabjai és Szécsi Lőrinc hasonló zenei és gondolati alapokra építő darabjai csendülnek fel. „A Hérakleitosz-sorozat 1980-tól fogva kísérte Jeney Zoltán alkotói útját. A Tandori Dezső verse által ihletett mottót később számtalan kiegészítés, újra- és átértelmezés követte, melyek mind újabb és újabb színekkel gazdagították ezt a kis zenei mikrokozmoszt. A szűk 40 évet átfogó ciklus a folytonos önreflexió által paradox módon egyszerre mindig-ugyan-az és mindig-más, változó és változatlan. […] Hérakleitosz filozófiája dereng itt fel a hangok mögött” – írja Szécsi Lőrinc, aki hasonló igényből kiindulva alkotta meg Henosis (Ἕνωσις) sorozatát. Ahogy a műsorleírásban is olvasható: olyan alapot próbált találni, „melyből mint magból a variációk számtalan formája bontakoztatható ki”. A hangversenyen Szécsi Lőrinc több műve ősbemutatóként hangzik el.

 

 

Forrás: BMC, FUGA
Bélyegkép: Jeney Zoltán / Fotó: Felvégi Andrea

2024-10-24 16:00:00
https://btk.pte.hu/hu/felvetelizoknek