Hangverseny Pécs Város Napján

A szerk.

Hagyományosan a városnapi díszhangversennyel veszi kezdetét az ősz Pécsen, a Pannon Filharmonikusok koncertjén Mozart, Schubert és Copland művei csendülnek fel.

 

Szeptember 1-jén ünneplik Pécs Város Napját, és 2017-től, az első magyar egyetemalapítás, vagyis a középkori pécsi egyetem létrehozásának 650. évfordulójától kezdve ez a Magyar Felsőoktatás Napja is. A hagyományokhoz híven idén is koncertet ad a Pannon Filharmonikusok ebből az alkalomból, a Kodály Központ rendezvényére a belépő díjmentesen megváltható a hangversenyközpont jegypénztárában.

Az est első zeneműve Wolfgang Amadeus Mozart A varázsfuvola című, német nyelvű daljátékának, azaz Singspieljének nyitánya. Gyakori értelmezés szerint a nyitány elején megszólaló három ünnepélyes akkord szabadkőműves szimbolikát hordoz, de az egész nyitány világosan és észszerűen tagolt szonátaformájával, ellenpontot alkalmazó, fúgaszerű, tudós szerkesztésével, drámai kidolgozási részével az opera világát tárja elénk.

A két bécsi szerző műve Aaron Copland amerikai zeneszerző-karmester Klarinétversenyét fogja közre, melyet 1950-ben mutattak be Benny Goodman szólójával. Minthogy a darab a jazzklarinétos felkérésére készült, Copland a jazzre jellemző elemekkel színezte zenéjét. A pécsi hangversenyen a klarinétszólót Laduver Mihály, a Pannon Filharmonikusok szólamvezetője játssza.

Franz Schubert 2. szimfóniája a zeneszerző egész munkásságára jellemző egyidejű egyidejűtlenségek lenyomata. Schubert a szimfónia megírásakor, 1814–1815-ben mindössze 17–18 éves volt, vagyis azon a bécsi stíluson, amit magába szívott tanulmányai során, már bőven a bomlás jelei mutatkoztak (Beethoven már megírta a 8. szimfóniáját). Ami a bécsi iskola nagy korszakának kései vívmányai, a keretek szétfeszítése, az számára zenei anyanyelv, kiindulópont, és ez a kettősség jól megfigyelhető ezen a fiatalkori művön. Az est során a Pannon Filharmonikusokat Vass András állandó karmester dirigálja.

 

 

(Bélyegkép: PFZ)

2024-08-29 16:00:00