Poétai ökonómiák

A szerk.

Poétai ökonómiák – Költészet és gazdaság az irodalomtörténetben címmel szervez konferenciát március 25-én és 26-án Pécsett „A 19. századi magyar irodalom politikai gazdaságtana” elnevezésű Lendület-kutatócsoport.

 

„A magyar irodalomtörténetben a poétai ökonómia szókapcsolat legismertebb előfordulása Kazinczy Ferenc levelezésében található, s a széphalmi mester a Lúdas Matyi szerkezetének sikerültségét dicsérte vele […] A költészetnek lehet ugyanakkor ökonómiája akkor is, ha a »gazdálkodás, gazdáskodás, gazdaság« válik költői témává vagy költői képhasználat elemévé. E tematikai, vagyis gazdasági tárgyakat, jelenségeket, folyamatokat, médiumokat megjelenítő vonulat mind a klasszikus, mind a modern magyar költészetben jelen van, s bizonyos időszakokban, mint az 1840–50-es években vagy a 20. század elején, különösen intenzívvé válik” – olvasható a március 25-én és 26-án rendezett esemény leírásában.

A PTE BTK Kari Tanácstermében zajló rendezvény előadásai széles időtávot ölelnek fel: a 18–19. századi közköltészettől Berzsenyi Dániel, Vikár Béla, Arany János és Petőfi Sándor példáján át a Védegyleten keresztül egészen Kosztolányi Dezső, illetve Kemény István verseiig tárgyalják a költészet gazdasági és gazdaságossági vonatkozásait.

A konferenciát a helyszínen, valamint online módon, a Microsoft Teams felületén is lehet követni.

Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/641954050200418/

Kezdés: 2022. március 25. 14:00.

 

2022-03-24 06:00:00
https://btk.pte.hu/hu/felvetelizoknek