Turkáló
A pécsi „Textil Avantgárd” kiállításról
PDF-ben
Örült a látogató, amikor messziről megpillantotta a Széchenyi tér sarkáról a békés őszben lebegő transzparens feliratát: „Textil Avantgárd”. A galéria bejáratánál Attalai Gábor filckompozíciójának csíkjai lebegtek feléje vidáman, a terembe lépőnek a hátsó folyosó közepéről Szenes Zsuzsa híres gyapjútűzése intett különös kétértelműséggel. Halványan felködlött egy korszak, amely a maga idején olyan fontos volt: mert felforgatta a textilműfaj megszokott belső rendjét, mert új technikákat, friss nézőpontokat kínált az alkotóknak, mert felborította és aztán ujjá teremtette az egyes műfajok közötti viszonylatokat, mert látszólag váratlanul kiemelte a textilt a kortárs magyar művészet hagyományos összefüggéseiből és rövid időre „főszereplővé” avatta. Mindössze néhány esztendeig tartott ez a periódus, amelynek jelentőségét már annak idején is lehetett szimatolni a levegőben, de igazi mélységét, hatását, sokféle eredményét természetesen csak az idő múlásával fedezte fel a művészettörténet. Frank János könyvében (Eleven textil, 1980, Corvina) viszonylag hamar felismerte az 1968-tól a hetvenes évek közepéig nyúló időszak fontosságát és váratlanul bekövetkező csodaként írta le a jelenséget. Érzékenyen és bátran rajzolta meg azoknak a textileseknek jellegzetes útját, akiknek munkái egyszer csak átalakították a műfaj képét. Telnie kellett azonban a szárnyas időnek, hogy megfelelő távolságból láthassuk a „csoda” körülményeit és okait.
A magyar textil akkor bukkant felszínre a mélyből, amikor a hatvanas évek vége felé a magyar képzőművészet megújítására és az egyetemes vérkeringésbe való visszakapcsolására elszánt ifjú nemzedék már nyugtalanul és kíváncsian fészkelődött. A magyar neo-avantgárd első nemzedéke nagyszabású csoportos fellépésekre készült. A Zuglói kör, a Szürenon, és főként az Iparterv-csoport műhelyeiben folytatott munkájának, alkalmanként kis kiállításaiknak merész gondolkodásmódja és a szabályoknak fittyet hányó, elmélyült radikalizmusa hamarosan „földrengésként” alakította át azoknak az esztendőknek hazai képzőművészetét. Hatásuk messze túlterjedt saját idejükön, megszabta a következő évtizedek magyar képzőművészetének karakterét. A textilesek öntudatlan bátorsága, aktualitások iránti érzékenysége, művészeti szabadságvágya testvéri közelségben állt a képzőművészekével; az idő előre haladtával ők maguk is egyre gyakrabban lépték át a képző- és iparművészet határait és gyakran ugyanazokat a problémákat vizsgálták, mint festő-, szobrász- vagy grafikuskollégáik. Nem véletlenül: ezekben az években fokozatosan felszívódtak, eltűntek a klasszikus műfaj-határok, megszűntek az egyes műfajokat elválasztó szigorú, korábban átléphetetlen „kerítések”. Magától értetődő, hogy a textilesek ugyanazt a nyelvet kezdték beszélni, akár a Balázs Béla Stúdió ifjú filmesei vagy az Új Zenei Stúdió muzsikusai. Helyzetüket megkönnyítette és egyben meg is határozta a tény, hogy a kultúrpolitika „csak iparművészetnek”, afféle másodlagos frissességű műfajnak tekintette a textilt. Kevesebb figyelem jutott nekik, cserébe viszont több szabadságot élvezhettek. A furfangos textilesek könnyű szívvel, felszabadultan lubickoltak ebben a furcsa közegben. Hirtelen kinyíltak a háztartások rejtett rongyoszsákjai, felelevenedett a háziasszonyok porosodó kézimunkáinak sokféle technikája, s az elfeledett anyagok új, szokatlan, a korábbi évtizedek textiljétől ugyancsak „idegen” gondolatokra, nyugtalan és nyugtalanító, „felforgató” munkákhoz vezették az addig békésen hímezgető-szövögető művészeket.
A modern magyar textilnek ez az „aranykora” (Fitz Péter „a magyar textil nagy kalandjának” nevezte) mindössze néhány esztendeig tartott (1968–1975/76), de ez a rövid idő fontos műfaji változásokat hozott. Ezek kezdetét jótékonyan segítette az 1968-as tavasz és ősz (Prága, Párizs) szellemi-kulturális-művészeti atmoszférája, és aztán folyamatosan bátorította, inspirálta a textilesek törekvéseit a neoavantgárd képzőművészet radikális magatartása. Mire az „aranykor” véget ért, megtörtént a textilművészet önállósodása. A textil alapvető funkciója változott meg: alkalmazott, iparművészeti műfajból független, önállóan gondolkodó és a képzőművészettel egyenrangú tartománnyá lett. A következő évtized kiszélesítette ezt a folyamatot és számos új jelenséget, eredményt hozott. Nem egy olyan jelenség tűnt fel a textilkompozíciókban, amely a hetvenes évek közepére gyökeresen átalakította a műfaj karakterét. Közülük ezúttal csak a három legfontosabbat említeném: 1. a textil plasztikai értékeinek felfedezése, a textilszobor (Balázs Irén, Szabó Marianne); 2. a strukturális és szeriális törekvések (Attalai Gábor, Droppa Judit, Hübner Aranka, Szilvitzky Margit); 3. a konceptuális textil megszületése (Attalai Gábor, Szenes Zsuzsa). Valamennyi létrejötte a „nagy generáció” bátorságának köszönhető: valamennyien a kézműves hagyományok felől indultak, de volt erejük és harci kedvük, hogy átlépve a műfaji korlátokat, ismeretlen területekre tegyék a lábukat.
Tudjuk, persze, hogy a mitológiai aranykorok előbb-utóbb véget szoktak érni. A magyar kortárs textillel is ez történt. És a textilesek legjobbjainak bölcsességére, arányérzékére és szellemi rugalmasságára vall, hogy nem várták be a menetrendszerűen közeledő véget: amikor minden kezdett túlságosan szép, túlságosan tökéletes lenni, ők egyszerre csak tovább álltak. Magára hagyták a Paradicsomot, és másutt kerestek új, érdekesebb, vonzóbb, izgalmasabb tájakat, új feladatokat, friss problémákat. Ez a kivonulás a Paradicsomból párhuzamosan történt a neoavantgárd sok szálra bomló, a korszerű művészet alapkutatásaira összpontosító mezőnyének széthúzódásával. A szépséges anyagok és a felforgató gondolatok helyét mindkét területen józanabb és tárgyilagosabb művek foglalták el, de amiről ezek a művek beszéltek, az a művészet – képzőművészet/textil – alapkérdéseit érintette. Így telt el a hetvenes évtized, és aztán a többi is: az egykori teljességvágyra, nosztalgiára és heroizmusra a körülmények változásával már nem volt szükség, és bár a műfajtörténet egy diadalmas szakasza lezárult, a história folytatódott. Az „aranykor” és a következő esztendők eredményei láthatatlan hajszálereken át felszívódtak a további évtizedek munkáiba.
Magyarországon a neoavantgárd képzőművészeti törekvései különféle külvárosi művelődési házak falain, nagytermek alkalmi paravánjain kaptak helyet; az ifjú filmesek nyelvújító rövidfilmjeihez a Balázs Béla Stúdió jóindulatú vezetősége nyújtott némi segítséget; az Új Zenei Stúdió a KISZ keretein belül dolgozhatott.
Ritka és kivételes ténynek kell tekintenünk, hogy a hazai textil „szabadságharcának” szinte első pillanatában az intézményesülés útjára léphetett. Az 1968-as Textil-Falikép kiállítás sziporkázóan friss lendülete, elbűvölő energiája gyorsan önálló otthonra talált Szombathelyen. A magyar textil legjelentősebb történéseinek, sikereinek és sorsfordulóinak otthona a kezdetektől Szombathely volt, amely befogadta, megértette és hűségesen kísérte a műfaj útját. 1970-től kezdve a szombathelyi múzeum rendezte meg a fal- és tértextil biennálékat (2000-től Textil Triennálé), 1976-tól a nemzetközi minitextil-biennálékkal bekapcsolódott a műfaj egyetemes vérkeringésébe, és persze a biennálé-díjazottak rendszeres kőszegi bemutatója meg a hosszú éveken át olyan jelentős velemi kísérleti alkotótelep mögött is a szombathelyiek elméleti felkészültségét és gyakorlati szervezőmunkáját kell látnunk. Ez a sok és sokféle alkalom és lehetőség végső soron a magyar textil aranykorának, egy műfaj gyors felfutásának meg a körülmények szerencsés alakulásának gyümölcse volt, olyan, még ma is nosztalgiával emlegetett és többé meg nem ismétlődő adottság, amely sokáig jelentett a textilesek számára inspiráló lehetőségeket: friss levegőt, ablakot a világra és újító szellemi kalandokat.
A szombathelyi múzeum kezdetektől fogva gyűjtötte a hazai textilművészet alkotásait, főműveket és műhelymunkákat egyaránt; ez a gyűjtemény mára az ország egyetlen tudatosan alakított textilkollekciója, nemzetközi tekintélyű intézmény.
A mostani pécsi kiállítás címe – „Textil Avantgárd” – tévedés; valami átgondolt koncepciót sejtet, holott nem más, mint egy nagyon is körülhatárolt és évtizedek szakmai konszenzusa által hitelesített kifejezés időbeli kiterjesztése mindarra, ami – a válogatás tanúsága szerint – 1975–2009 között született és textilből készült. A kiállítás látogatója tétován bolyong a kiállított több mint félszáz mű között. Többnyire az utolsó három-négy évtized munkáiba botlik, egy olyan időszak alkotásai ezek, amelynek termése átlagos, kevéssé érdekes és egyáltalán nem avantgárd. Aki „az elmúlt idő nyomában” ballag, az egykori nagyívű textilmozgalomnak itt csupán néhány emlékére bukkan: Attalai merészen hasított vörös filckompozíciója (Tértextil, 1982), Szenes Zsuzsa konceptuális eredetű gázálarca (Ami használati tárgy volt egykor, most dísz, 1976), Lovas Ilona velemi ablakocskára szőtt angyalhaj-pókhálója (Kis ablak, 1977), Gecser Lujza térbe fonódó kötelei (Ünnep, 1982) csak távoli emlékképekként idézik fel egy heroikus és művészettörténeti jelentőségű korszak nagy generációjának nyelvújító küzdelmeit. Megbocsájtjuk, ha némelyikük nem éppen „az aranykor” szülötte, Attalai vagy Gecser most kiállított munkája átható erővel idézi fel a korai térkompozíciók bátorságát (Attalai Gábor: Tértextil, 1977; Gecser Lujza: Hidak, 1975). Nehéz azonban nagyvonalúan vállat vonva tudomásul venni, hogy az avantgárd textilmozgalom sok „klasszikus” mestere hiányzik (Hübner Aranka, Preiser Klára, Szabó Marianne), vagy éppenséggel nem legjelentősebb munkáival szerepel; így aztán tevékenységük valódi súlyát, műfajt formáló jelentőségét a gyanútlan érdeklődő nem sejtheti. Szilvitzky Margitot egyetlen kis mű képviseli (Polychrom, 2009). Ez nemcsak azért méltatlan, mert a művész az elsők között kutatta a technika, a struktúrák és a tér lehetőségeit, de azért is, mert struktúra-alakító törekvései éppen a velemi kísérleti műhelyhez kötődnek (Igazodás, 1976; Tértextil-vázlatok, 1976).
Textil különben van bőven a galéria falain és terében. A kiállítás legnagyobb része azoknak az újabb évtizedeknek műveiből válogat, amelyek már aligha váltották ki a művészettörténészek és a közönség izgatott figyelmét, mint egykor az avantgárd textil-fordulat. Tudomásul kellett venni, hogy a kivételes pillanatok elmúltával a textil elveszítette erejét, bátorságát, lendületét – nem volt rá szükség többé. Nem ismeretlen ez a jelenség a közelmúlt magyar művészettörténetében: így bukkant fel, virágzott ki és olvadt be a háttérbe a hatvanas évek grafikája, így törtek fel egyszer csak a hatvanas évtized végi kisplasztika és érem téralakító törekvései vagy a nyolcvanas évek elején az „újfestészet” sodró hullámai.
A magyar textil a hetvenes évek második felétől még kiléphetett a nemzetközi fórumokra, számos külföldi kiállítás, a lausanne-i és lódzi nagy textilbiennálékon való szereplés bizonyítja ezt; de azért az egész műfaj fokozatosan visszasüppedt eredeti pozíciójába. Ezzel párhuzamosan hamar létrejöttek világszerte a textilművészet intézményei, hogy azután a következő évtizedekben eleven és aktív hálózattá fonódjanak vagy a lendület csökkenésével megszűnjenek. Ma a textilben újra a gobeliné, a kárpité, a feléledő klasszikus hagyományé a vezetőszerep, a rendezvények fenntartják a műfaj tekintélyét, méltóságát, a művészet legújabb problémái azonban aligha érintik. Hogy Németh Lajos kifejezését használjuk, a textil ma „nincs soron”.
És ami végképp „nincs soron”: az a barátságos, otthonos atmoszféra, amely a textilművészek, a textil-szakértők és a textil-rajongó közönség számára mindig annyira vonzó közeget jelent, amely levegőjével, intimitásával és gesztusaival rámutat a dolgok titkos belső értelmére. A látogató – elhagyván a kiállítótermet – vásott kölyökként szívesen rajzolna egy kérdőjelet a lobogó transzparensre: Textil Avantgárd? De hiszen az régen történt, egy évszámokkal jól körülhatárolt, igen rövid időszakban, amely feldúlta és megváltoztatta a textil világát. A mostani válogatás nem ad róla képet, de nem ad képet magáról a szombathelyi gyűjteményről sem. Pedig lehetséges. 1984-ben Fitz Péter válogatásában Székesfehérvárott megnyílott „Az új textil” című kiállítás, a szombathelyi múzeum akkoriban még jóval szerényebb kollekciójának darabjai nemcsak a magyar textil „nagy kalandjáról” rajzoltak meggyőző képet, de arról is, mit őriznek a szombathelyi raktárak.
Kilépve az ajtón, szomorkásan elmosolyodunk: vajon egy rendezés közben lévő múzeumi raktár polcai között bámészkodtunk, vagy még inkább egy ideiglenes turkáló báláiban kotorásztunk, ahol az átépítés alatt a kiszolgálás zavartalanul folyik?