A sajtérlelő
próza
PDF-ben
Parti Nagy Lajosnak
(valami borzadály)
Már bánja, hogy a kopogós, szűk körömcipőt húzta föl ma; kell is ide ilyen flanc, ide, ahol a tej is mély álmát alussza; műszak végéig elviselhetetlen lesz a kopogása.
Próbálja újra és újra gyengéden letenni a cipő sarkát. Ha szőnyegre talál, máris csendesedik a járása. Legyen az a szőnyeg hosszú, érjen el a csöngős ajtóig, vagy annál is tovább.
A fekete cipőhöz vajsárga feszes nadrágot választott, fölülre meg egy habosan fodros selyemblúzt. S jóllehet, nyoma sincs már az arcán a depis gyűrődéseknek, s a szeme alatti duzzadt karikák is szépen felszívódtak mára, azért óránként ki-kijár még ellenőrizni a mosdó tükrében; úgy találja, kezd újra bársonyosan üdévé, szinte paposan feszessé válni a bőre. Köszönhetően annak, hogy újabban tud aludni éjszakánként. Nem volt ám ez mindig így. De múlt éjjel például táncolt is álmában, kart karba fűzve vonult partnerével a fényes táncparkettre, körben hosszú asztalok, megterítve nyers húsokkal…
A Dóra, a főnök felesége azt mondta erre az álmára, hogy: csupa erotika. Ott volt a Pityu is, a főraktáros; nézett nagyot: erotika!?… A lyukacsos nyári trikójában feszített, egész nap abban flangál a csarnokban, mutogatja a muszkliját, lucskosan izzad a hónalja, folyik az orra, mégsem használ zsebkendőt, a taknyán csuklóból teker egyet, s úgy vágja a földhöz, mint a kislibát.
Egyszer a Pityu elvitte őt a külső raktárába, oda, ahol az a három fenevad rohangál le-föl az udvarban. Az ajtót alig tudták tőlük kinyitni. A gondnok, aki Leninre hasonlított, csak bámulta őket az ablakból. A Pityu kekszet dobott az ebeknek, kivett négy darabot a zacskóból, és elébük lépve fölényesen osztogatni kezdte: ,,Egy az enyém! – mondta, s hamm, bekapta az adagját. Egy a Mérié! Egy a Zsákié! Egy a kicsi Szatyoré!” – Így sorolta el, ki kapja a kekszet, a Pityu köztük a falkavezér, azért nem ugatják meg soha.
Négy-öt nagyobb sajtkorongot vittek át akkor a külső raktárba. Ő ugyan a postára készült expressz levelet feladni, de a vaskapunál szembetalálkozott a Pityuval, aki egyből megfűzte, menjen vele. Azt mondta panaszosan:
,,Már nem is ülsz bele a Citromenembe (így hívja a Trabantját, mert mázsa szám hurcolászta vele a citromot a régi munkahelyén), már nem is ülsz be, Zsazsa, szégyelled tán?”
,,Dehogyis, te, buta. Csak hát, tudhatnád, én nem oda tartok, ahová te.”
,,Ugyanoda tartok én is!” – vágta rá.
Aztán mégis a raktár felé vették az irányt.
A Pityun már akkor látszott, hogy nagyon készül valamire. Egészen kidülledt a szeme a kanyarokban. Pedig végig egyirányú utcán hajtottak.
,,Itt nemrég még – mutatott büszkén az emelkedőre – egy autó sem tudott kijönni…”
Persze, a téli síkosságra gondolt, amikor tükörfényes volt az út.
,,Én viszont – folytatta nagy elánnal – már akkor is kihajtottam simán!”
,,Jó neked – sóhajtott fel ő egészen mélyről, a szívéből –, te minden akadályt legyőzöl: a vécétartály beragadt szelepjét, a postaláda hibás zárját, a vibráló neoncsöveket, mindent-mindent, egyszer talán még engemet is legyőzöl, abba halok én bele…”
Valami borzadály, ahogy ez a Pityu eltökélte magában, hogy őt meghódítja! Olyan sületlenül csinálja a buta, hogy nincs rá szó. Még ott, a raktárnál is azt kérdezte tőle gyerekesen ironizálva, míg ő majd’ belegebedve adogatta kifelé a Citromenből a bazi nagy sajtkorongokat, azt kérdezte a gyávája: ,,Most akkor, áruld el, galambom, tőlem félsz jobban vagy a kutyáktól?…”
Mármost, ezek után, hogyan tudna neki szavahihetően szerelmet vallani ez az ember?! Pedig hétszent, hogy be van indulva. De mihelyst kicsit is élesedik a helyzet, abban a minutában elgyávul a maflája. Meddig mehet ez még így? Örökösen csak várni, várni… Ő bezzeg ezt a hülye cipőt is képes volt felvenni, hogy imponáljon; legszívesebben lerúgná már a francba. No de érjen csak haza, hétszent, miszlikre szabdalja…
Persze ahhoz előbb végig kell mennie benne a forgalmas utcán. Sőt – majd’ elfelejtette –, macskaeledelt kell vennie Cirmosnak. Vagyis cipelhet még hazáig plusz két kiló szárított „nyúlszart” is, addigra nyilván jócskán lesántulva… De sebaj, kibír ő mindent, hiszen azért van, ugyan mi másért lenne, mint hogy kibírjon… Legfeljebb lépésenként megáll majd a kirakatok előtt. Egy libegő szoknya amúgy is tervbe van véve, élénk legyen, enyhén áttetsző, s persze pillekönnyű, mint az angyalszárny. Egy szellős cipellő. Ám ma még, nincs mese, ebben az agyat, lábat, ideget kínzó-borzoló kopogósban kell hazatántorognia. Úgy kellett, úgy kellett, a magad főztje, edd is meg…
Azért történhetnek még csodák. Amikor a teher – legyen az akármekkora is – egycsapásra semmissé válik. Például ha a kirakat tükröződésében hirtelen felbukkanni látná azt a személyt, aki rejtőzködve (s ez menten kiderülne számára) mindig is a nyomában jár… Aki az újságospavilon mögött meglapulva lesi őt… Aki a savószínű trikójában terepszínűsödve oson utána… Hát lapuljon csak, osonjon csak. Surranjon mögé, mint valami bandita, ő úgy tesz majd, mintha rá se bagózna. Miközben kirakattól kirakatig, utcáról utcára csalja. Aztán. Azután. Mondjuk az első házsaroknál, egy villámgyors fordulat után – ó-pardon – teljes súlyával rátapos a mafla lábára. De úgy ám, hogy mindjárt ott is felejti a kopogós cipő hegyes sarkát, ott felejti annak a pipogyának a remegő, ványadt lábujján!…
(„tessék megkeresni!”)
…Hogy, ex cathedra, le fogja velem íratni! Le fogja velem íratni, mert nem vagyok képes megjegyezni! Egyáltalán: semmit se tudok fejben tartani!…
És még azt is mondta: vegyem tudomásul! Vegyem tudomásul, igen!
Néztem a kezemet. Mert a kezem sehogy se tudott megnyugodni, nem tudott mást, csak reszketni, egyszerűen reszketni volt kedve a kezemnek, én meg csak néztem az ujjaimat, ahogy reszketnek.
Ott maradtam a helyiségben egyes egyedül. Szép, tiszta iroda, igazán öröm ilyen helyen dolgozni, s hogy nekem ez megadatott, örülhetek, igazán szép munkahelyem van, anyám is mondta, hogy örüljek, örülök is nagyon… Viszont – s ezzel már magamhoz próbáltam szólni, magamat próbáltam szólongatni –, talán el kellene végre mozdulnod innen, elmozdulni a helyről, ahol leteremtettek, ahol magadra hagytak! Elmozdulni a holtpontról, ahol kioktattak, ahol ijedtedben gyökeret verve lecövekeltél. Te mindig azon voltál, hogy maximálisan megfelelj a
főnök elvárásainak. Hiszen igazán nagy megtiszteltetés számodra, hogy ilyen rangos helyen dolgozhatsz, ráadásul vakon megbíznak benned (neked adták a lakásuk kulcsát, amikor elutaztak: öntözzed a virágokat, etesd, sétáltasd meg a kutyájukat). Persze, nem is ez a gond, nem is innen eredt a gond veled kapcsolatban, hanem hogy – állítólag – kimegy a fejedből minden, nincs kellő figyelmed a dolgokhoz, nem tudsz koncentrálni, nem tudsz tulajdonképpen emlékezni sem. Mindez bizonyára így van. Csakhogy mit felelhetnél te erre, mit lehetne erre mentségül felhozni… Meg amikor a főnök reggelente morcosan bejön az irodába, s fogja magát, leül. Vagy csak néz. Néz, de nem szól, nem szólalna meg. Van azért, hogy néha köszön. De ha netán nem talál meg valamit, amit keres – jaj akkor annak! Annak, aki ott van a közelben. Mert múltkor is például, amikor keresni kezdte, és nem találta meg azokat az iratokat – már nem is tudod, milyen irat volt, a sajtérlelésről valami iratféle. ,,Na – azt mondja neked –, keresd meg!” Így: ,,Keresd meg, Zsazsa!” És akkor te azonnal elkezdted keresni. Ám hirtelen azt mondja: ne ott (egyik szekrényre mutatott), ne ott keressed, tudhatnád, hogy oda nem fér be, amit keresel! De hát mekkora az, amit meg kell keresnem?, akartad volna kérdezni tőle, csakhogy nem mertél megszólalni, nem mertél mukkanni sem, érezted, hogy fecsegnél csupán, hogy a kérdésed puszta fecsegésnek számítana őelőtte, hát csak emelgetted azokat a dobozokat sorban, egyenként minden dobozt megemeltél, s végül, legvégül, leges-legvégül kénytelen-kelletlen kimondtad: ,,Nincs, sajnálom, főnök, nincs, tényleg nincs, egyszerűen nincs meg, amit keresek…” De mennyire rettegtél ezt kimondani! Mert hogy jössz te ahhoz, hogy ilyet mondj a főnöknek, pont akkor, amikor valami más miatt már eleve ideges. Hogy valami nincs; ilyen nem lehetséges. És mondta is a főnök nyomban: ,,Az ki van zárva, Zsa’ – (ha nagyon mérges rád, csak a fele nevedet mondja) –, ki van zárva, hogy ne legyen meg, tessék tovább keresni, annak itt kell lennie, nem vihette el senki, annak az iratnak meg kell lennie, nincs lába, hogy elment volna, nem igaz, itt van és kész, tessék tovább keresni, tessék azonnal megkeresni!” – És akkor te sorra vetted a szekrényeket megint, a dobozokat megint, a polcokat megint, a szoba sarkait megint, megint mindent megnéztél, végül megálltál a terem közepén, nem messze a főnöktől, pontosan a háta mögött álltál meg vacogva, oda, a háta mögé bújtál, tördelted az ujjad, harapdáltad a szájad, érezted, hogy itt most nagy baj lesz, ha újra megszólalsz, nagyon nagy baj lesz, mert ha újra megszólalsz, újra ki is kell mondjad, ami miatt megszólalsz, ki kell tehát mondanod megint: nincs, sajnálom, nincs meg, amit keresek, azt hiszem, főnök, fölszívódott… – de nem ment, nem merted, csak álltál némán, és magadban számoltál, számoltad a szapora pulzusodat:
…száztizenhét, száztizennyolc, száztizenkilenc, szá…
(honnan szorult belém?)
Azért örülök, hogy elmentem arra a helyre tegnap. Mégis megnyugtatóbb így, hogy tudom: beoltottak. Ami persze nem jelenti azt, hogy most már akkor semmi kockázat, hogy minden rendben, maximális a védelem – ó, nem, nem!
De milyen maflicsek voltam, uram-teremtőm.
Kiemelni a bukszából, csak úgy csupaszon, két darab százast, s így kérdezni a dokitól: ,,Mivel tartozom?”
Még szerencse, hogy legalább kinyögtem egy halk ,,bocsánat”-ot. Persze az orvos is, ahogy nagy tisztelettel nyújtotta felém a kezét, teljesen megtévesztett engem. Ilyen nincs, gondoltam, ez talán tud rólam valamit, hogy valahol valakinek fontos vagyok még?!… És – ma sem vagyok ebben bizonyos –: megfogtuk-e egymás kezét? Én a személyimért nyúltam, azt tudom. Elfelejtettem, hogy már visszakaptam és a retikülömbe tettem. Ott volt egy csomó igazolvány az asztalon, közvetlenül az orvos nyugvó keze előtt, és én ösztönösen el akartam venni egyet. El is vettem. Utána meg – szégyenkezve – adhattam vissza. De milyen nagy zavartságot idéztem elő egy szempillantás alatt! A szandálomat is elfelejtettem becsatolni. Úgy indultam el benne, hogy a szíja jobbra-balra leffegett. ,,El fog így esni, hölgyem”, szóltak utánam. Én meg nagy elánnal vissza: ,,Tudom, azt is akarok…” Az ajtóban, mindezek tetejébe, belegabalyodtam a lógó lepedőbe; minimum háromszor körbefordultam, mire kikászálódtam a folyosóra.
Hazaérve aztán, visszagondolva a történtekre, a tükör előtt vágtam a pofákat. Ha akkor látott volna valaki! Hülyébbnek, ostobábbnak éreztem magam, mint az orvosnál voltam. Nem tudom, mi ez nálam néha, ez a bambaság, mamlaszság. És honnan, kérdezem, honnan szorult belém, mikor pedig ki nem állhatom, máson sem. És ebben csöppnyi megjátszás, szemernyi tettetés sincs részemről. Van egy vonal, amit még érzékelek néha, máskor ez a vonal is eltűnik, s többé nincs mihez viszonyítani, ott állok olyankor pőrén, tényleg mezítelennek érezve magam, ott állok, mint egy fallosz (hogy szépítek; de már mindegy!), és befelé sírok, befelé zuhognak a könnyeim…
(,,kinek kell itt rendet tartania…!?”)
Kiderült, hogy a főnök egyik dossziéja veszett el. Vagyis eltűnt, valaki eltette valahová, a kékpöttyös kötésűt, azt, amelyikben a ,,Péterpusztai-2”-es elkészítésének pontos menete van följegyezve. A Pityu, aki újabban már a postát is intézi (tőlem máról holnapra elvették a munkát), akkor fordult be az ajtón, amikor a főnök épp irgalmatlanul szentségelni kezdett. Valahonnan frissen nyírt fű illatát hozta magával, szökőkút hűs permetével a gallérján (lám!, már csinos inget visel), és egy sérült, csonka kis tulipánt a markában. Vártam, hogy elém helyezi majd az asztalra, mint egy tolla-hullt halott verebet, és elkántál hozzá egy rövidke mondókát, tekintettel közelgő születésnapomra, de mindebből semmi nem lett. Talán a főnök szentségelése miatt. Igaz, undokság is lett volna a Pityutól azzal a nyamvadt tulipánnal felköszöntenie engem. Vigye inkább a Hajas Mirtillnek a portára, gondoltam megkeseredve, vagy a Balatinácz Marcsának a 7-es raktárba. Mindenki tudja, velük hetyeg felváltva…
Nem lett meg a főnök dossziéja, pedig tűvé tettem érte az irodát, a szeletelő és csomagoló részleget, sőt még a belső nagyraktár irdatlan dobozhegyét is megmásztam érte. Dirib-darab vágott madzagok, üres likőrösüvegek, elhasználódott, csonka stemplik, törött fénycsőarmatúrák és spenótzöld penészes sajtdarabok voltak a dobozokban.
,,Kinek kell itt rendet tartania, akutyaszentségit?! – kérdezte a főnök a dühtől besárgulva, és tisztán láttam, ahogy leharapott egy darabot a bajszából. – Talán bizony nekem…!?”
Egyenként újra és újra megemeltem a polcokon a bűzlő sajtkorongokat – mindhiába: a dosszié szőrén-szálán eltűnt.
(végre vége)
Itt a vége, a hétvége, hurrá! Kerekezik az egész csapat, kerekezünk le, a tavakhoz. Mi, a Pityuval, kicsit lemaradtunk. Az 1-es vagy a 2-es tóhoz megyünk?, kérdezem tőle. Kiabálnom kell, mert a szél elviszi a hangom. Hátraviszi. A Pityu jó ötven méterrel előttem teker a váltóssal. Könnyű neki. Nem éri utol a hangom. Hogyan is érhetné utol, mikor még én is elhagyom ezzel a csotrogány Csepellel. Elhagyom a saját hangomat, érzem. Gyorsabb lennék, mint a hangom? Kiáltok újra. Még egyet, még egyet! Nadrágszoknya van rajtam, az jó. A szél befúj a lábam közé. Bizsergeti a szél a combom. Langyos a szél. Nagy rakás szaron hajtok keresztül, ám ezt csak akkor veszem észre, amikor a kerekek már széjjellapították az anyagot. Mintha szivacson gördültem volna át. Az éjjel az út közepére csinált valaki. Este még nem volt itt semmi. Este erre sétáltunk a Cirmossal; látnom kellett volna, ha ott van. Most szépen beletocsiztak a kerekek. Ráragadt a lekvár a gumira; kitölti a gumiköpeny bordázatát. Előttem szar, mögöttem szar! – akár énekelhetném is. De énekelhetek már, ordibálhatok is, csinálhatok én már akármit, a Pityu rám se bagózik. A Pityu csak teker.