A Néma galambok utcája
regényrészlet
PDF-ben
Gödörről gödörre döcögtek a kátyús földúton a Vereckei-hágó felé. Az osztály visított minden egyes huppanásnál. A koszorú, aminek nemzeti színű szalagján az iskola neve díszelgett arany betűkkel, kétszer is lepottyant a busz polcáról, végül Bárdi a fejére rakta, és két kézzel kapaszkodott belé.
Porr Benedek osztályfőnök telefonja a nyomorúságos kis falu utolsó házánál csörrent meg. Innen – állította a buszsofőr a gps alapján – már csak egy emelkedőn kell felkaptatniuk, és ott vannak az emlékműnél.
Porr Benedek alig akarta hinni, hogy a hívó általános iskolai osztálytársa, Zátonyi Ottó. Tényleg ő volt, és afelől érdeklődött, hogy mit tud Pörös Istvánról, tud-e róla bármit; mert az a helyzet, vajon Porr Benedek látta-e, hogy a napilap halálozási rovatában szerepel egy gyászjelentés, miszerint Pörös István, 45 éves, tragikus módon.
Porr Benedek csak dadogni tudott, nem, semmit sem tud, nagyon rossz a vétel, Kárpátalján jár kiránduláson, az egész biztosan valami rémhír, de sajnos, innen most nem segíthet. Zátonyi Ottó, az egykori matekzseni távoli hangja azt ígérte, hogy ő is nyomoz majd, és ha kiderül valami, feltétlenül értesíti Porr Benedeket, és reményét fejezte ki, hogy talán csak név- és korazonosság, és valójában nem – ahogy hívták – Pöriről van szó.
A busz akkorát bakkant, hogy Porr Benedek kezéből kiesett a mobil. A padlón csúszott előre, Kallós vette fel, Kapás van, tanár úr!, nyújtotta oda kajánul. Porr
Benedek megköszönte, de addigra a vonal már megszakadt, vagy Zátonyi Ottó egyszerűen csak letette, miután semmi sem derült ki, csak a kínzó kérdés, hogy elképzelhető-e mindez, miszerint Pöri csak úgy, minden előzmény nélkül meghaljon.
Porr Benedek az utóbbi két évben a közösségi oldalakon barangolva több régi ismerősére is örömmel talált rá, köztük Pörire, akivel valaha – kijelenthető – szoros barátságban voltak. A Bem tér sarkán, iskolából hazamenet, félórákat ácsorogtak még, egyikőjüknek sem akaródzott indulni, itt beszélték meg a világ menetét. Miután újra egymásra leltek, főképp filmekről cseteltek, sőt, kétszer találkoztak is Budapesten, és Pöri felajánlotta Porr Benedeknek, hogy ha szüksége van valamilyen filmre, és fellelhető az intézetük archívumában, szívesen kiírja neki dvd-re. Így jutott hozzá néhány örökbecsű darabhoz, korai Bacsó- és elfeledett Fábri-mozikhoz. Amikor legutóbb – utoljára? – találkoztak a Szabadság téren, Pöri akkor is néhány dvd-lemezt hozott, de visszautasította Porr Benedek invitálását, hogy üljenek be valahová egy italra, azzal mentette ki magát – villant most az eszébe –, hogy az utóbbi időben olyan fáradékony, és szédülni is szokott, inkább hazamegy, majd máskor.
Mindenki üdvrivalgásban tört ki, amint a dombtetőn feltűnt a bazaltkövekből rakott, különös, majdnem hogy piramisra emlékeztető emlékmű. Verecke híres útján jöttem én…!, üvöltötte Lozina, aki már igazgatói intőt is kapott a tetoválásai miatt, de emellett megnyerte a megyei versmondó versenyt, …fülembe ősmagyar dal rivall…!
Kiszálltak. Bárdi hozta a koszorút, odanyújtotta Porr Benedeknek. Magát illeti, tanár úr, hajbókolt hozzá, de ő csak intett, Vigyétek, ti vagytok az osztály. Kissé lemaradt, úgy figyelte, ahogy a harminckét lány és fiú az építmény köré csoportosul; és a kísérő tanár, Atkáry – akit, így vélte, Üsth igazgató úr a szigor támaszaként adott melléje. Nem hiába szokta úgy aláírni Atkáry sűrű kör-mailjeit, hogy „felebaráti üdvözlettel” – már fennhangon óbégatott, hogy így meg úgy álljanak, és nézzék, jól nézzék meg, mert ezt látta Árpád apánk, amikor szertetekintett innen, és új hazát választott. Aztán kiadta a rendelkezést, hogy énekeljék el a Himnuszt. Lassan, hamiskásan kezdett el folyni a május végi dombok fölött Erkel Ferenc kamasztorkokból kipréselt muzsikája.
Porr Benedek eközben írta meg sebtében az üzenetet Pöri mobilszámára. Csak ennyit, István, szia, jól vagy?
Töprengett pár másodpercig, mielőtt megnyomta a Küldés gombot.
Hallotta, amint Kallós direkt rezegtetve fújja, hogy …a múúúúúl-taaaaat s jőőőő-ve-en-dőőőőt!
A zsebében nagyon hamar megrezdült a készülék, előkapta.
Kedves Benedek, István csendesen elaludt május 18-án. Temetése június 1-jén, 12 órakor lesz, az n.-i temetőben, az új ravatalozóban. Bartolomei Ágota.
Ezek szerint holnap. És ő nem lesz, nem lehet ott. Megy haza, de nem ér oda.
Bámulta a zöldes, enyhe párába burkolózó dombokat, mint Árpád apánk, kissé összehúzott szemmel, fürkészve és mérlegelve, és látta az új hazát. Az új haza e pillanatban Porr Benedek számára a halál volt, ahová megtért az első osztálytárs, Pöri, aki – vélhetőleg – egyáltalán nem akart útra kelni, de mégis mennie kellett. És akkor ez ettől fogva ilyen lesz, hasított belé. Néha, kiszámíthatatlanul jön egy hír, újabb telefon, hallotta-e, tudja-e, vajon mi történt?
Atkáry pattogó hangja szállt feléje. Csoportképhez sorakozó!, Édes gyermekem az Úrban, te bolygó hollandinak készülsz?, Ide, ide!
Aztán neki szólt a rikoltás. Benő tanár úr, ’aszom a szentjit, nem fáradnál közénk?
Az osztály harsányan röhögött ezen. Milyen vicces tud lenni az Atkáry tanár úr, lehet, hogy mégiscsak emberből van?
Odaballagott a többiekhez, és beállt a tovább bohóckodó Kallós mögé. Kezét a fiú vállára tette, Nyughass, Kallós, ezt a fotót fogjátok nézegetni a hatvanéves érettségi találkozón is, bírj ki egy percet. A fejét az emlékmű érdes kövének támasztotta.
Atkáry tovább dirigált, Aranyapáim, most csíz!, mire valaki benyögte, Már nem azt kell mondani, tanár úr, hanem azt, hogy Szex!
És mindenki vihogott, teli szájjal, úgyhogy biztosan nagyon vidám kép készült erről a vereckei pillanatról.
Miközben ereszkedtek lefelé a kis dombról, a busz irányába, Atkáry Porr Benedek mellé ért. Nem is olyan elvetemült banda az osztályod, Benő úr, mondta. Borsózott a hátam ettől a kirándulástól, de most már nem bánom. Nekünk sem ártana egyszer úgy igazándiból eldiskurálni, mit szólsz?
És rácsapott Porr Benedek hátára.
Azt nézte, hogy a lábán kékebbek lettek az erek, főképp az ízületeknél.
Ismerte ezt, szakasztott, mint az apja lába, csak neki hatvanéves korára lett ilyen. Mindig hajtogatta, Ez az ára a sok állómunkának, a tanári lét egyik átka; tessék, mutatta az apja, át- meg átszőtték a lilás erek.
Búgást hallott a magasból, a kerti padról feltekintve jól kivehetően, meglepően alacsonyan húzott el a feje felett egy repülő. Aztán – mintegy hirtelen megvilágosodással – arra jutott, akárhogy is, természetellenes, hogy az ember repül, mert ha repülésre szánták volna, egyszerűen szárnya lenne. Nem vagyok mentes e mohóságtól én se, biggyesztett egyet az ajkán, és szinte szégyenkezett, amiért már ő maga is felemelkedett a földről, és elégedett volt az első pár alkalommal, amikor megtehette.
Porr Benedek kigombolta az ingét, mert ezen az első, júniusi szombat délelőttön korán érezni lehetett, hogy a naptól színt lehet fogni, még az erektől lassan kékülő lába is barnává válhat némi süttetéstől.
Nézte a következő repülőt. Száz-valahány ember ül odafent a magasban, a feje felett, a féktelen tolóerőtől az ülésükbe préselődve. Többségük bizonyára tapasztalt légi közlekedő, mégis akad néhány, akinek megfordul a fejében, hogy bármikor lezuhanhatnak, elég a legapróbb műszaki meghibásodás, vagy a köztük ülő, négy alsógatyát húzott terrorista, és rettegve pillantanak ki az ablakon, arra a tájra, ahonnan tán sose lett volna szabad elemelkedniük. Ha innen, a fák csúcsától alig magasabbról esnek le – ahogy Porr Benedek bizonyára tévesen becsülte a távolságot –, akkor nem biztos, hogy meghalnak, bár a gép minden bizonnyal felrobbanna.
Elképzelte a kert végében lángoló repülőt (még szép, hogy nem pottyanna a fejére!), és végigvette, hirtelen miféle teendői akadnának ennek az eseménynek a kapcsán. Összegombolná az ingét, beleugrana a papucsába – de vajon tényleg megtenné-e mindezt, vagy így, ahogy van, rohanna a lángoló roncs felé, de minek is, hiszen a legvalószínűbb, hogy meztelen, kék eres lábával ott toporogna tehetetlenül a gyilkos tűz körül.
Idegesítette ez a gondolat, és főképp az, hogy minek jutnak eszébe ilyenek. Megnézte az óráját, tíz múlt három perccel, a repülőt hosszan kellett keresgélnie az égbolton, már csak egy pirinyó csillanás volt a magasban, dél felé fordult.
Bement a házba, mert valahol ott hagyta a mobilját. A fürdőszobai tükör előtti polcon lelt rá, és úgy kapta a kezébe, mint akinek az élete függ tőle, hogy nyomkodja egy kicsit a gombjait.
Bartolomei Ágotának írt üzenetet, Pöri, így kell mondja, valahai számán.
Jó történelemtanárként tudnia kellett, mi történt. Megadta az ismeretlen nőnek az e-mail címét, kérvén, írjon, ha van hozzá ereje.
Porr Benedek az érettségi banketten éjfél előtt nem sokkal odaült Üsth Aurél mellé.
Hallom, jól sikerült a kárpátaljai túra, fújta ki a füstöt az igazgató. Atkáry dicsérte az osztályt, pedig ez nem a sajátja.
Az osztály?
Dehogy, a dicséret.
Porr Benedek kivett a tálból egy cseresznyét, a szájába dugta, letépte a szárát. A magot a markába köpte, és odapottyintotta Üsth hamutartójába. Az igazgató rányomta a cigaretta égő végét.
Aurél, kéne nekem egy kis idő, mondta hirtelen elhatározással Porr Benedek.
Idő? Miféle idő?
Magamra. Merthogy…
Az igazgató rá nézett. Mit akarsz? Itt a nyár. Az nem idő?
Idő, de nem olyan. Úgy értem, nem lesz elég.
Bekapott még egy cseresznyét.
Tehát?, nógatta Üsth.
Ne adjál új osztályt. Hátha nem jövök vissza a nyár végén.
A második magot is odahelyezte a hamutálba. Az igazgató felvette a csikket, és meggörgette a magot, mintha ez valami közös játékuk lenne. Addig forgatta, amíg teljesen szürke nem lett a hamutól.
Mi történt?
Igazából nehéz megmagyarázni. Pár napja kaptam a hírt, hogy meghalt egy volt osztálytársam. Az jutott eszembe, elkezdődött.
Mi a fene?
Az elfogyás ebből a világból.
Ó, apám, te sok bort ittál.
Dehogy. Csak az, hogy… És ha én vagyok a következő? Mi tudom én, mitől. Bármitől. Gyászkeret. Porr Benedek. Élt 45 évet.
Az igazgató sóhajtott egyet.
Ha nem vagy részeg, akkor inkább igyál még.
Annyi minden nem történt még velem. Tudom, hogy rettentően banális. Meg a dolgok nem így működnek. Az élet, vagy mi.
Üsth Aurél új cigarettára gyújtott. Porr Benedek feje fölött fújta el a füstöt.
Nekem is halt már meg osztálytársam, mondta aztán lassan. Ráadásul én szerveztem a találkozót. A húszéves röffenés előtt felhívtam Fürj Atalát. A mamája vette fel a kagylót. És olyan kedvesen, szinte fuvolázó hangon közölte, hogy de hát az Atika meghalt, nem tudtam? Alig tudtam kinyögni, nem, mikor? Két hete, mondta. És a találkozón öt mondatot nem tudtunk mondani róla, anynyira nem volt a szerencsétlen senkinek a senkije.
Porr Benedek a harmadik cseresznyét rágcsálta. A letépett szárával a hamut kavargatta.
Szóval… Kit akarsz megdugni?, vigyorgott rá Üsth.
Ha ez ilyen egyszerű lenne, emelte a szemöldökét Porr Benedek.
Hát akkor? Tudod, mit csinálsz te most, tanult barátom? Rinyálsz.
Nem is.
De.
De nem.
Ha mondom.
Porr Benedek kivette a szájából a tisztára szopogatott magot, és a hüvelyk- és mutatóujja közé fogva megcélozta a csikket. Ám túl nagy erővel lőtte ki, és a mag, megpattanva a kerámiahamutál szélén, átrepült az U-alakban álló asztal másik szárnyára, pontosan Bogár Hédi elé. Madárfeje volt és hosszú, göndör haja, és már most érzékelhető pici púpja. A mobilját nyomogatta, amikor eléje potytyant a mag. Nagy, dülledt szemét Porr Benedekre emelte.
Ej, ej, tanár úr, rikoltotta egyszerre reszelős hangon az igazgató, hát ezt az estét várja már ki, aztán molesztálhatja a növendéket, amikor már nem a gimnázium tanulója!
Többen nevettek, Bogár Hédi elvörösödött, és a magot az egyik szennyes tányérba hajította.
Porr Benedek csak intett, hogy bocsánat. Felállt, és kiment a tanári vécébe.
Bartolomei Ágota harmadnapra jelentkezett, és amit írt, csöppet sem volt szívderítő.
Kedves Benedek,
Nem tudom, mennyit mondott el önnek István a betegségéről, de most leírok néhány dolgot röviden. Szeptemberben myeloma multiplexet (a csontrák egy fajtája) diagnosztizáltak nála az orvosok. Az onkológiai intézetben kértünk fel egy adjunktusnőt, hogy legyen a kezelőorvosa. Ő elmondta, hogy a világon mindenütt ugyanazzal a 3 gyógyszerrel kezelik a betegséget és néhány hónap után csontvelő transzplantációval fejelik meg. Kigyógyulni nem lehet belőle, de néhány évet nyerhet. A kezelések elkezdődtek, ambulánsan, bejárt a kórházba injekciókra. A csontjaiban időnként elváltozások jelentkeztek, különösen az állában lett csontkinövés. Ezt sugárral kezelték decemberben, januárban. Néhány hét alatt azonban szájzár és nagy fájdalmak jelentkeztek... Március végén elpattant egy ér a szájában, ömlött a vér, és szövetszerű kilökődések indultak meg. Mentővel vittem be az onkológiára. Kétszer műtötték az állát, kivették az állkapocs nagy részét és az elhalt szöveteket eltávolították. Ekkor további CT-k, MR-ek következtek és megállapították, hogy a koponyacsonton nagyon sok tumor van és nyomják a homloklebenyt. A gyógyszerek nem hatottak a koponyában, ezért indultak be ezek a kóros folyamatok. Rohamosan romlott az állapota, legyengült... Menthetetlen volt. Május 18-án elaludt. Nem szenvedett soká, de az borzalmas volt...
Porr Benedek elolvasta a levelet egyszer, kétszer, aztán még nagyon sokszor a következő pár nap során. Kikereste Zátonyi Ottó címét, és mint egy titkos társnak, akivel csak ők ketten tudhatnak szegény Pörös István rettentő haláláról, továbbította neki a levél szövegét, Bartolomei Ágota címe és neve nélkül. Zátonyi Ottó perceken belül válaszolt, egyetlen szót, Köszönöm.
Porr Benedek ki akarta törölni a levelet, de képtelen volt rá. A telefonjában is a mentett üzenetek között őrizte az első híradást Pöri elmúlásáról. Egyre élesebben látta maga előtt azt a szeptemberi találkozást a budapesti Szabadság téren, mivel Pöri a televízióban dolgozott, ahogy barátja jön feléje. Most határozottan úgy látta az agya vetítette képen, hogy hajlottan, nehézkesen ballag, és ahogy odaér hozzá, és beszélni kezd, az arca szürkés, már-már halotti, hiába próbál mosolyogni. És közli, hogy fáradt, mostanában olyan gyenge, inkább hazamegy. Odaadta a két filmet, intett, és elindult a már alkonyi fényben játszó Zoltán utcán, a Duna irányába.
Ennyi, morfondírozott Porr Benedek, igen. Egy nap azt érezzük, hogy kicsit elfáradunk…
Újból írt Bartolomei Ágotának. Egy vele egykorú, csutkacopfba fogott hajú nőt képzelt el, beesett arccal, aki egy elvásott, régi asztalnál ül, néz a messzeségbe. Esetleg néha rágyújt. Ő maradt meg Pöriből, egy nő, akit nem ismer. Mert azt tudta, hogy Pöri szülei is meghaltak már, elég fiatalon. A cseten megbeszélték, milyen fura, mindketten árvák. Porr Benedek a saját kis családjára sosem gondolt úgy, hogy nincsen, hiszen ő még élt. De most borzongatónak érezte, hogy volt egy család, anya, apa és a fiuk. Álltak egy régi lakásban hárman, és néztek rá, holott már nem éltek.
A tantestületi záróbulin Atkáry jött oda hozzá, és a szája sarkában lógó fogpiszkáló mellől előbb azt ecsetelte újfent, hogy a számára milyen kellemes élmény volt a kirándulás, és érezte, hogy a diákok is feltöltődtek lelkiekben. Aztán megfogta Porr Benedek vállát, és igyekezett mélyen a szemébe nézni, mint azok, akik képességet éreznek magukban arra, hogy a puszta tekintetükkel gyógyítsanak.
Benő tanár úr, mit hallok… Ej, ej.
Mit?
Elmenni? Itt hagyni minket?
Dehogy. Csak egy kis szünet. Sabbatical, tudod. Kijár.
Ugyan már!, rikoltott egyet Atkáry, és átpördítette a szája egyik sarkából a másikba a fogpiszkálót. Mi van, kapuzárási pánik? Azt nem így kell elintézni.
Hanem?, kérdezte Porr Benedek, és önkéntelenül is elmosolyodott.
Atkáry vonásai most megkeményedtek.
Mi például önismereti táborba megyünk a Bakonyba. Csupa rendes, komoly gondolkodású ember. Ott lenne a helyed köztünk, amondó vagyok.
Egy pillanatnyi szünet után folytatta. Különben is, beszélnünk kellene. Több közünk van egymáshoz, mint gondolnád.
Nem tudom…, húzta el a száját Porr Benedek.
Erről van szó!, csapott le Atkáry, és a szájából kivett fogpiszkálót Porr Benedekre szegezte. Nem tudod! Persze, hogy nem tudod. Akkor annál inkább. Éreztem rajtad, Benő tanár úr, hogy…
Hogy…?, kérdezte most Porr Benedek kissé élesebben, de határozott érdeklődéssel.
Igen, pontosan azt, hogy valami hiányzik az életedből. Sejtettem, hogy magad sem tudod, micsoda. Ne érts félre. Remek tanár vagy, itt szeret, tisztel mindenki. Mintha csak édesapádtól örökölted volna, akire én is hálatelt szívvel gondolok a mai napig…
Atkáry itt megakadt a gondolatban, eldobta a fogpiszkálót, és a torkát köszörülte. Mintha kínzó erővel rohanták volna meg az emlékek Porr Benedek apjáról, aki hosszú éveken át, egy bizonyos pillanatig, közmegbecsülés mellett igazgatta is a gimnáziumot. Atkáry aztán újból összevonta a szemöldökét, és folytatta.
Nem tesz jót, hogy egyedül élsz.
Nem élek egyedül, csak Magdi kiment Angliába.
Mikor is? Három éve?
Jól emlékszel, lassan három éve.
Három éve, bólogatott erre Atkáry, és a cipője orrát nézte, mintha onnan olvasná le ezeket a félig titkos információkat. Szóval ott a Bakonyban velünk emberek között lehetnél. És itt most az embereket nagy E-vel mondom. Nem viccelek.
Atkáry megint Porr Benedek szemébe fúrta a tekintetét. Várta, hogy milyen választ kap, de nem kapott semmilyent. Így fogott egy új fogpiszkálót, és tovább beszélt.
Ott minden megvan, amire a magunk fajtának szüksége van. Azt hiszed, nem tudom, milyen az, kiürülni? Még a szeretet is képes elfogyni. De lehet pótolni. Nagyon is, tanár úr!
Atkáry, a nagyobb nyomaték kedvéért, a fogpiszkálóval kétszer is megbökte Porr Benedek mellét.
Feltöltődsz szeretettel, és jöhet az új tanév. Majd meglátod.
Porr Benedek kétkedő grimaszt vágott, ingatta a fejét, és jobb keze mutató- és középső ujjával kicsit masszírozni kezdte a mellét ott, ahol Atkáry megböködte.
Aki most magasba emelte a fogpiszkálót, és úgy szavalta.
Ha valamit szeretettel teszünk, észre sem vesszük, milyen teljesítményre vagyunk képesek. A szeretet mérhetetlenül sok energiát ad. Fáradhatatlanná teszi az embert, feltölti erővel. Tudod, ki mondta, tanár úr?
Jézus?, vágta rá Porr Benedek.
Langyos. Müller Péter. De teljesen igaza van.
Porr Benedek azon töprengett, erre mit is feleljen, és miképp rekessze be a társalgást Atkáryval, amikor mentőangyal képében Sós Eszter lépett hozzájuk, és karon fogta Atkáryt.
Ernő, súgta a fülébe, nagyon jó híreim vannak. Meg kell beszéljük a nyári menetrendet. A Köveskúti Éviék is jönnének…
Sós Eszterről tudni lehetett, mielőtt a férjével házaséletet élne, letérdel a Madonna képe előtt, és imádkozik. Most sietősen végigmérte Porr Benedeket. Bocs, Benőke, hogy elrabolom, nekem nagyobb szükségem van rá, vetette oda hadarva. Magával vonszolta Atkáryt, aki távozóban visszanézett, és egy hosszú szemhéjmozdulattal jelezte, lám, vannak, akik tudják, kivel kell szövetségre lépni, mire való a szünidő, továbbá, mit vár tőlük az iskola, a növendékek, és úgy általában, az élet.
Ott feledkezett a tükör előtt ezen az első vakációs reggelen. Korábban Porr Benedek sosem ért rá magával foglalkozni, vagyis azt gondolta, nem ér rá ilyesmire. Továbbá, itt van Magdi, és úgyis csak az számít, hogy neki így tetszik, ahogy van; aztán Magdi elment, és mindez még kevésbé volt fontos.
Ahogy mind tüzetesebben szemlélte magát, hatalmába kerítette egy érzés, miszerint nem lehet megbékélve önnön testével. Egyáltalán nem Antonio Banderast hiányolta a tükörképéből, miközben felvillant benne, hogy az apja valaha rendre azzal molesztálta, hogy Rossz bőrben vagy, gyerök! Tudatában volt, hogy az élet, vagyis jobban mondva: a fizika törvényei szerint a testi anyag, ami születésével a birtokába jutott, ugyanúgy elhasználódik, romlik, kopik, lyukad, mint bármi egyéb, egy gumilabda, hócipő vagy kerti nyugágy. Ezen a júniusi reggelen mégis nehezményezte, hogy ez valóban megtörténik, és ő sem számít kivételnek.
Nézegeti-e magát Atkáry a tükörben? Ha elmenne abba a táborba, megtudhatná azt is. Még beszélhetnének is róla, a testnek elmúlásáról.
És Pöri? Hogy mit látott, amikor szétkalapálták az állát, és csontkinövései keletkeztek?
Aztán szemrevételezte magát, mintha ez az állapotfelmérés elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy bármibe is belefogjon. A sarkán és a csámpásan lépő jobb lábán az egymáshoz dörzsölődő ujjak mentén bőrkeményedések alakultak ki. Az ízületeit tekergette, amik egyre inkább recsegtek-ropogtak, lassan úgy érezte, mintha a csontjai helyett egy régi szoba bútorzatának léceit mozgatná a bőre alatt, mert amikor leült, valamije megreccsent, akár egy ősi karszék, ha beleereszkednek, és a lábfejében a kis csontocskák ugyanolyan diszkrét, de éles hangot hallattak, mint a parketta lécei, amin lépkedett. És már reccsenés és reccsenés között is különbséget tudott tenni: volt köztük jó és rossz, ami reccsenésként se hozta azt, ami elvárható lett volna tőle. Alattomos viszketések is kínozták időről időre, amikre ugyan kapott krémet, és ez elmulasztotta a bajt, de a lényeg a krémen volt, vagyis hogy nélküle már nem megy. És a néha be-begyulladó körömágy a jobb nagylábujjon, a rendszeresen beduguló jobb fül, valamint a vállon megjelenő kis bőrfüggelékek, amiket állítólag úgy le lehet égetni lézerrel, hogy még heg sem marad utánuk.
És végül a hasa, mintha ez lenne mindennek az alfája és ómegája. Most határozottan úgy látta, hogy a hasa, vagyis hája, az a felesleg, ami igazából sose akart lenni, kínos precizitással uralkodik el rajta, és azt akarja, hogy ő így nézzen ki. Mindezt úgy, hogy menzakoszton élt, magára főzött, és legritkább alkalmakkor fordult elő, hogy kirúgjon a hámból, és akkor is, egy tantestületi záróbuli azért nem a bacchanália netovábbja.
Csöndes és kispolgári életet élek, morfondírozott Porr Benedek, és lám, mégis, nincs menekvés. A jó fiú is elnyeri méltó büntetését.
Szülei nem nevelték vasszigorral, mégis amolyan rászólogatós, tanácsosztogató jóakarattal voltak megáldva, hogy szavaik az évek során a pokolba vezető úttá kövesedtek. Porr Benedek édesanyja két formulát ismert fia nevelésére. Az előfeltevés így hangzott (nem feltétlenül fenyegető módban – amit nyelvtan nem ismer, de van ilyen –, csupán véresen komolyan):
Előre megmondom, édes fiacskám..., és ezt hosszas, kifejtő mondatfüzér követte, ami során az anya mint jövőbelátó tette kötelességét.
A történések után sokkal rövidebb summázat következett, mert míg Porr Benedek az esetek többségében valóban galibát okozott, az anyja, minden bosszúsága ellenére, szinte megelégedéssel nyugtázhatta:
Én tudtam előre.
Mérgesebb volt, ha úgy csattant fel, Ne nézzél hülyének, légy szíves!, ilyenkor vagy tényleg nagyon megbántódott vagy meg akart bántódni. Soha, semmilyen körülmények között nem nézte volna az anyját hülyének, gondolatban sem, egy picikét sem, később sem, soha. Bezzeg ő, amikor egy ízben az anyja azt találta rá mondani, Jaj, ne légy már olyan lüke!, Porr Benedek a lüke helyett hülyét értett, tiltakozott is, kivételesen sértett hevességgel. Az anyja letette apa cipőjét és a suvickolókefét, és mindkét kezével a hasához szorította Porr Benedek fejét.
Csak nem gondolod, hogy valaha is azt mondanám rád, hogy hülye!
És a fiú elszégyellte magát, hiszen igenis azt gondolta.
Porr Benedek édesanyját egy szeles, meleg szeptemberi napon szállították be az ideg-elmeklinikára fejfájással, és többé nem is került elő az intézmény sárga vakolatot pergető falai közül. Porr Benedek lassan ritkuló látogatásai alkalmával apja mögött állt, onnan kukucskált egy lény felé, aki valamelyest emlékeztette az édesanyjára, és ez különös, régi emlékeket kavart a szívében. Az viszont roppant módon zavarta, hogy az apja úgy beszélt erről az egyre inkább szellemalakká váló lényről, hogy Anyád.... A látogatások után apróra elmesélte Porr Benedeknek, mi történt a kórházban. Vagyis, amit ő maga is látott, a saját szemével, az miképp zajlott, és az a lény, aki az anyjára emlékezteti, mit mondott, motyogott. Az apja a történelem tanáraként szerette leszögezni a tényeket.
Mindaz, ami lezajlott, elhangzott, immár a történelem része volt, még akkor is, ha alig pár perce történt, és csupán egy vidéki város idegklinikájának kórtermében.
Porr Ferenc a város gimnáziumában oktatott, sőt, igazgatta is az intézményt, míg egy március 15-i megemlékezés nem úgy sikerült, ahogy azt a tanári testület besúgói elvárták, mert az egyik tanuló Márai Sándor versét szavalta.
Na, ne meséljen, Porr elvtárs! Maga tán nem tudja megkülönböztetni Petőfit attól a Máraitól? Sándor Sándor, magának tökmindegy, miközben az egyik szabadsághős, a másik meg hazaáruló?, tette fel a korántsem költői kérdést a pártbizottság tanügyi referense. És doktori fokozata ellenére Porr Ferencet szélsebesen visszaminősítették talpas történelemtanárrá, még a munkaközösséget sem vezethette többé.
Mi több, ezzel Porr Benedek életében is minőségi változás következett be, mert az új tanévben az apja vette át az osztályukat történelemből. Az öreg a részrehajlás gyanújának árnyékát is el akarta kerülni, és Porr Benedek, aki addig az apja miatt szerette a történelmet, most az apja miatt néhány tanóra után félni kezdett a történelemtől, és semmiféle tanulságot nem tudott leszűrni belőle, elvégre egyebet sem hallott ezeken az órákon, bármilyen jól is viselkedett:
Porr, ezért majd otthon számolunk.
A számolást Porr Benedek azonban ki nem állhatta. Az osztálylétszámot sem ellenőrizte soha, amikor már felelős tanár úr vált belőle.
Bartolomei Ágota írt aznap, amikor hirtelen hűvösre fordult az idő.
Kedves Benedek, sosem láttam magát, mégis magával álmodtam, van ilyen. Ezért merészeltem arra gondolni, hogy magát kérem meg egy segítségre. Valahogy érzem, hogy el fogja vállalni – nem István miatt, mert ezzel véletlenül sem akarok máris valami terhet a nyakába rakni. Szokott csetelni? Este ráérek. Megkeresem a neten, ha beleegyezik.
Orkánszerű szél érkezett, zörögtek a redőnyök, az ablaktáblák. Lassan telt az idő, ugyanis Porr Benedeket egészen lázba hozta Bartolomei Ágota beharangozott kérése, úgy érezte, ez lesz az, ami valamiképp kijelöli az útját. Mennyire más egy ilyen semmiből érkező feladat, mint Atkáry kolléga vagy Köveskúti Évike szigorú szemű útmutatása.
Rendezgetés közben apja egyik különlenyomatára lelt, amiben a drága doktor úr – ahogy sokan szólították élete utolsó éveiben, így fejezvén ki megkülönböztetett nagyrabecsülésüket – arról értekezett, miként történhetett, hogy az 1848/49-es szabadságharc idején, hogy s hogy nem, szinte teljesen megszűnt az előtte és utána is olyan jól működő besúgói rendszer, mivel a spiclikben e néhány dicsőséges hónap erejéig felülkerekedett a hazafi.
Elolvasta a tanulmányt, és abban a pillanatban, amikor végzett vele, hangosan megkordult a hasa. Én vagyok a császár és kérek nudlit!, ugrott be apja dévajnak szánt, a sükebóka V. Ferdinándtól kölcsönzött mondása, amivel néhanapján jelezte, hogy a ház uraként az asztalhoz ülne már. Erre Porr Benedek anyja rendre azt felelte, No, ha te vagy a császár, én meg a császárné, és bolond leszek főzni!
Ezen a szülei nevettek.
Porr Benedek most határozottan érezte, hogy besüllyed a hasa, és az űr egyre követelőzőbben növekedett a belsőjében. Mintha különös kaland részese lehetne ezáltal, elballagott a kamráig, amely helyiség titokzatos terepnek tetszett hirtelen, olyan titkok és kincsek birodalmának, ahová már rég vágyott, de valami furmányos szellem útját állta, nehogy betehesse a lábát. Aztán némiképp csalódnia kellett, mert miután belépett a hatalmas, L-alakú terembe, kedvetlenül tapasztalta, hogy a régi, fordítható kapcsoló bármely irányú csavargatására sem gyúl világosság, és a sötétben állva éhségét már-már kibírhatatlannak érezte. Nem tudta volna pontosan megmondani, mire vágyik, ez nem az a fajta célzott éhség volt, ami azt üvölti az üres bendőből, hogy „töltött dagadó”, vagy „lucskos káposzta”, vagy „csigarétes” (nem mintha bármilyeket is érkezése lett volna előállítani), hanem kapkodó és mohó, őt magát felfaló éhségérzet, ami szinte sziszegve követelődzik.
A villanykapcsolás kudarca, a sötétlő kamra mogorva csöndje mintha tényleg arra akarta volna figyelmeztetni, hogy ez a hideglelős nap szikárságra, várakozásra teremtetett, és a legfőbb jó, ami majd megtörténik vele, az esti találkozás lesz Bartolomei Ágotával.
Amennyire emlékezetéből tellett, kitapogatott magának egy zacskó spagettit (nagyjából érezte, hogy azt talált, amire gondolt), majd a másik kezével egy polccal feljebb keresgélve megmarkolt egy üveget. A konyhába érve derült ki, az üveggel nem volt túl szerencsés, mert a spagetti mellé egy 1993-as szavatossági lejáratú orosz dinnyebefőttet választott. Annak idején, közvetlenül az ideg-elmeklinikára való bevonulása előtti időkben anya rendezett afféle mániákus bevásárlási jeleneteket. Bevágta magát az autóba, és csordultig pakolta a legközelebbi ABC-ben a csomagtartót és a hátsó ülést – mintha a III. világháború végéig kellett volna biztonsággal kitartania a készletnek.
Tán érzett valamit az elkövetkezendőkből – lám, most is az ő gondoskodásának köszönheti az éhhaláltól való megmenekvést a fiacskája. Nem ették meg ennyi éven át, és a konzervek is türelemmel kivárták a megfelelő pillanatot.
Nem ellenkezem a sorssal, határozta el sokadszorra Porr Benedek, nem szabad folyton alakítgatni a történéseket, csak azért mert „így szeretném” meg „nekem így jó”.
Egy fazékban vizet forralt, kevés olajat öntött hozzá, egy kanál sót tett bele, pontosan nyolc percen át főzte a spagettit, majd svájci katonai zsebkésének voltaképp sörnyitásra alkalmatos szerszámával felpattintotta a dinnyekonzerv bádogtetejét.
Falni kezdte a főztjét.
A tányért a mosogatóba helyezte, eresztett rá egy kis langyos vizet. A konyhaablak résén át az alkarjára lehelt a szél. Nézte, ahogy libabőrös lesz, és felmerednek rajta a ritkás szőrszálak.
Elbotorkált bevetetlen ágyához, és egy pillanatra elnézte a párnán, a lepedőn testének a lenyomatát. Eszébe jutott, most a spagetti és a dinnye is belefekszik ebbe az otthonos fészekbe. Szinte elszégyellte magát, amiért minden érte történik, tán még a kinti vihar is. Amit cserébe fel tud ajánlani a világegyetemnek, az, hogy alszik egyet. Már-már úgy, mint aki megfeszítetten dolgozik. Vagy pontosan tudja, miért teszi. És hátha, ahogy Bartolomei Ágota álmodott vele, ő is képes lesz álmodni a nővel. Legalább az álmából megtudja, hogy néz ki, és nem úgy kell maga előtt látnia, ahogy suta módon elképzelte.
De semmi ilyesmi nem történt. Csak a szél lett egyre akaratosabb, arra ébredt, hogy kiakadt a külső ablaktáblát kitámasztó kampó, és csattogott, csörömpölt minden.