Weöres Sándor pécsi kötődéséről
PDF-ben
Weöres Sándort Pécs városa kicsit mindig a magáénak tekintette. De hiszen ezt Weöres is sokszor megvallotta. Amikor a hatvanas évek végén, akkori pályakezdők, előszót kértünk tőle egy antológiánkhoz, így kezdte sorait: „Olvasom verseiteket, prózáitokat, pécsi fiatalok. Voltam én is pécsi fiatal költő, hálásan gondolok Várkonyi Nándorra, Lovász Pálra, Kocsis Lászlóra, Fülep Lajosra, Martyn Ferencre és annyi másra… akik értéssel és szeretettel munkálkodtak a látókörünk bővülésén, a tehetségünk csiszolódásán. Kik is voltunk akkori pécsi fiatalok? Tatay Sándor, Csorba Győző… Takáts Gyula… Kopányi György… ez a névsor is meddig volna folytatható.”
Igen, de Weöres Sándor pécsisége az általa emlegetett időnél korábbi keletű. Édesanyja pécsi lány volt, s ma is áll a Szent István téren nagyapjának, Blas-kovich István táblabírónak a háza, ahol kisgyerek korában vendégeskedett, amikor szüleivel ideutaztak a Vas megyei Csöngéről. Ez a tény, a rokoni kapcsolat is belejátszott, hogy a kalandos középiskolai évek után – négy városban, Pápán, Győrben, Szombathelyen, Sopronban végezte el a gimnáziumot – szülei nem Budapestre, hanem a pécsi egyetemre irányították egyetlen gyermeküket. Ekkor már az anyai nagybácsi, Blaskovich Iván, Baranya megye főispánja és családja közelébe. Blaskovich Hanna, a költő unokatestvére a harmincas években a pécsi művészeti élet ismert alakja. Weöres azonban nem náluk, hanem albérletben lakott. Legalább tizenhárom pécsi albérleti szállást számolhatunk meg a levelein szereplő címek alapján.
A pécsi Erzsébet Tudományegyetemre 1933-ban jogásznak iratkozik be, de hamar átlép a bölcsészkarra. Barátságot köt az ugyancsak bölcsészhallgató Takáts Gyulával, Tatay Sándorral, s mellettük olyan, náluk másfél évtizeddel idősebb, a Nyugatban s más országos fórumokon publikáló szellemmel, mint Várkonyi Nándor irodalom- és művelődéstörténész, könyvtáros, egyetemi magántanár. Őt is bevonva, Öttorony címmel már 1933 őszén irodalmi folyóiratot akarnak kiadni. Weöres Babits Mihálytól kér előszót hozzá, aki elküldi az írást, de a lap nem jelenik meg. A leendő szerkesztőség első, baljós előjelű üléséről Tatay Sándor számol be hangulatos visszaemlékezésében, a Lődörgések kora című kötetében.
Köztudott, hogy Weöres csodagyerek volt. Tizenöt évesen írt, Öregek című verséből Kodály Zoltán kórusművet komponált, s amikor Pécsre jött, rendszeresen közölte már verseit a Nyugat, a legrangosabb magyar irodalmi folyóirat. Babitscsal, Kosztolányival, Füst Milánnal, neves írókkal és szinte minden valamirevaló fiatal pályatársával levelezett, s ahogy Babitsnak küldött egyik leveléből kiderül, „felségesen” érezte magát a városban. Fiatal barátaival kávéházakba, kiskocsmákba, színházba járnak, s 1934 tavaszán, Hideg van címmel megjelenik itt az első verseskötete. Várkonyi Nándortól tudjuk, hogy a költő apja egy kövér hízott disznóval egyenlítette ki a nyomdaszámlát. A történethez tartozik, hogy Weöres a kötet összeállítása s megjelenése idején az Ágoston (ma Ady Endre) utca 5. szám alatt lakott egy gazdag hentesmesternél. Várkonyi bevonja a fiatalokat az 1931-ben alapított Janus Pannonius Társaság munkájába – szerepelnek a társaság felolvasóestjein –, mi több, Weörest a saját dolgaiba is beavatja. Várkonyi ekkor írja Sziriat oszlopai című nagy művét az emberiség régi műveltségéről, s fiatal barátját kéri meg, hogy „fordítaná magyarra a sumér-babiloni őseposzt, a Gilgames-éneket… Hadd mondjam el – írja önéletrajzában –, hogy Weöres odaadó érdeklődéssel vett részt munkámban.” Bizonyára ebből az érdeklődésből és közreműködésből formálódnak ki később a költő Gilgames és Istar pokoljárása című költeményei. De az ifjú költő nemcsak időben, hanem térben is messze kalandozik. 1935-ben Norvégiában, ’36-ban Bulgáriában és Törökországban, ’37-ben Kelet- Ázsiában tesz körutazást.
1935-ben Baumgarten-jutalmat, 1936-ban Baumgarten-díjat kap, s kiadja második verseskönyvét, A kő és az embert. 1938-ban a Janus Pannonius Társaság könyvsorozatában jelenik meg harmadik verseskönyve, A teremtés dicsérete. A következő évben diplomát szerez, s napvilágot lát doktori disszertációja, A vers születése, amelyet másik kedves tanárához, Halasy-Nagy József filozófiaprofesszorhoz írt. „Ennek a disszertációnak története van – írta bírálatában a professzor –. Weöres Sándor a mai magyar lírának egyik legnagyobb reménysége, s ezért minden támogatást megérdemel. Sokszor próbálkoztam vele egyes esztétikai témákkal, de őt az Isten szoros értelemben vett tudós munkára nem teremtette. Kiütközött belőle mindig a szubjektív ösztönember, aki objektív gondolkodásra nem alkalmas. Elutasítani mégsem akartam. Így született meg ennek a disszertációnak az eszméje. Ha mások disszertálhattak úgy, hogy iskolás gyerekeket faggattak ki, gondoltam: Weöres faggassa ki önmagát, hogyan születik nála a lírai vers. Ha a költészet terén sokra találja vinni, milyen érdekes lesz egykor ez a lírai vallomása… Munkája sok érdekes adalékot hoz a költői alkotás lélektanához, s több eredetiség van benne, mint sok szorgalmas tudományos böngész csinálmányában. Ezért a szóbeli szigorlat alapjául elfogadom.” Régóta tudjuk, hogy A vers születése Weöres életművének szerves része, s talán helyénvaló, ha a megszületését engedélyező-segítő, érzékeny, éles szemű tanárára is emlékezünk.
A költő 1940 júliusától Budapesten az Egyetemi Könyvtárban tölti gyakorlóé-vét, Pécsett pedig folynak az előkészületek megint egy irodalmi folyóirat, ezúttal a Sorsunk indítására. De most az éppen tíz esztendős Janus Pannonius Társaság és Várkonyi Nándor szervezésében. Várkonyi, a kiszemelt szerkesztő megosztja gondjait vele, bevonja a munkálatokba a költőt. A Sorsunk első száma 1941 tavaszán jelenik meg, benne Weöres nagy műve, a Theomachia című drámai költeménye, amelyet a Janus Pannonius Társaság Könyvtára című sorozatban különnyomatként is kiadnak. A Sorsunk borítóján ez áll: Szerkesztő Várkonyi Nándor, társszerkesztő Lovász Pál, Makay Gusztáv, Weöres Sándor. A költő 1941 nyarán állást is kap Pécsett, az alakuló Városi Könyvtár szervezésével, vezetésével bízzák meg. Ősszel a Janus Pannonius Társaság titkárává is megválasztják. Ekkoriban köt szoros barátságot Csorba Győzővel és az 1940-ben Párizsból végleg hazatérő, a Sorsunk szerkesztésébe művészeti tanácsadóként bekapcsolódó festőművésszel, Martyn Ferenccel. Figyelemre méltó, hogy a később „szemlélődőnek”, „visszahúzódónak” tartott poéta a pécsi években milyen tevékeny, gyakorlati érzékkel, szervezőkészséggel megáldott költőnek, szerkesztőnek bizonyult. Kéziratot szerez, munkatársakat toboroz a folyóiratnak, éles szemű korrektor, tanácsot ad a terjesztésben, a maga ügyének tekinti az egész vállalkozást.
Persze, miután kiderült, hogy a könyvtárvezetés túl nagy kötöttséget jelent számára, két év múlva lemondott, Budapestre távozott, s az Országos Széchenyi Könyvtár munkatársa lett. Kapcsolata azonban 1943 után sem szakad meg Pécscsel, sem a Janus Pannonius Társasággal, sem a Sorsunkkal, sem pécsi barátaival. Tüskés Tibor, aki Weöres és Pécs címmel könyvet írt a témáról, megszámolta, hogy 1948-ig, a Sorsunk nyolc éve alatt három hosszabb költeménye, illetve versfüzére, huszonhárom verse, két műfordítása, két kritikája s egy tanulmánya jelent meg a lapban. A versfüzérek egyike tíz dal A holdbeli csónakos című bábjátékból, Weöres első színpadi művéből. A költő, valamint az ugyancsak Pécsen élő Takács Jenő zeneszerző és Martyn Ferenc festőművész már ekkor, a negyvenes évek elején együtt tervezte a mű előadását, de a pécsi bemutatóra csak 1979-ben került sor. A majdnem negyven évvel későbbi előadás érdekességét az adta, hogy Weöres művét Takács Jenő zenéjével és Martyn Ferenc díszletei között mutatta be a színház, sőt, a premieren a három művész személyesen is megjelent.
A Rákosi-korszak kezdetekor, 1948-ban a Sorsunk lapengedélyét visszavonták, s Weöres is hallgatásra kényszerült. A Dunántúl című, 1952-től 1956-ig élő pécsi folyóirat csak 1955-ben és 1956-ban közli verseit, amikor a budapesti lapokban is helyet kap már, s 1956-ban kötete, A hallgatás tornya is megjelenik. Feleségétől, Károlyi Amytól, a másik költőtől tudjuk, hogy az ötvenes évek elején azért utaztak Pécsre, hogy Weöres Sándor beteg édesanyját, akit az itteni klinikán gyógyítottak, meglátogassák. Az utazás különlegessége – Károlyi Amy szerint – az volt, hogy repülővel jöttek (akkor úgy is lehetett), s ő, aki még sohasem járt itt, a városból először a Székesegyházat pillantotta meg. Tíz év múlva az ötéves Jelenkort köszöntő ünnepségen vettek részt. Az 1958-ban indult folyóirat 1961-től közölte a költő verseit.
Miután a főszerkesztőt, Tüskés Tibort 1964-ben leváltották, Weöres két évig nem adott verset a lapnak, de 1966-tól megint rendszeresen szerepel a Jelenkorban, s újra meg újra meghívják a városba. A Pécsi Nemzeti Színház megrendelésére írt, A kétfejű fenevad avagy Pécs 1686-ban című történelmi panoptikumának első részét is a Jelenkor közli 1973-ban, bár a drámát csak 1985-ben mutatják be itt. 1975-ben tíz versével szerepel a Pécs. Költők a városról című antológiában, melyet a Jelenkor főszerkesztője, Szederkényi Ervin szerkesztett. Ugyancsak ő szervezte, tervezte, állította össze az 1983-ban normál és mini változatban is kiadott, Weöres Sándor 70. születésnapjára című, bibliofil kötetet, amelyben hatvan kortárs költő és képzőművész köszöntötte verssel, illetve rajzzal a költőt. Az oda-vissza lüktető kapcsolat eredménye az is, hogy 1985-től ’87-ig a Baranya Megyei Könyvtár a Pannónia Könyvek sorozatában kiadta a költő Pécsett megjelent, első öt könyvének a hasonmását.
Weöresnek a városról szóló első verse a Hideg van című első kötetében jelent meg. A címe Pécs, s mindössze négy sor. Így szól: „A hullámos város felett / harangok hang-leve folyt. / De mind fölitta a Hold, / hogy éjszaka lett.” Ezt később olyan nagy versei követték, mint Az éjszaka csodái, A málomi út, az Álom a régi Pécsről és mások, s a mestereinek, barátainak, Várkonyi Nándornak, Fülep Lajosnak, Lovász Pálnak, Csorba Győzőnek, Martyn Ferencnek ajánlott költemények. Köszöntőt írt a pécsi színház százéves jubileumára, a Csontváry Múzeum megnyitójára, a megyei könyvtár ünnepére. Számos interjúban vallott a városról. Egyszer így: „Mint a Sorsunk egyik meglapítója, Várkonyi Nándorral és Makay Gusztávval kerültem igen szoros kapcsolatba. Ez az együtt-lét tulajdonképpen sohasem szakadt meg és részemről mindmáig tart… Nekem Pécs… az irodalmi felnőtté-válás színterét jelentette. Természetesen a Pécsin kívül más hatások is értek…” A holdbeli csónakos pécsi bemutatója alkalmából pedig ezt mondta: „A pécsi kulturális életben évtizedek óta részt veszek – a bemutató is egy szem a láncban, hiszen annyiféle kapcsolatom van a várossal.” – Emlékét nemcsak a barátok emlékezései, az eleven legendák, a verseit mondó fiatalok, a költőjükre büszke pécsiek, hanem a Megyei Könyvtár régi épületének falán tábla, a Tudásközpont mellett utca is őrzi.
A 70. születésnapjára készített bibliofil kötet tiszteletpéldányait Szederkényi Ervinnel ketten vittük el budapesti lakására. Engedjék meg, hogy emlékezésemet a benne megjelent versemmel fejezzem be. Címe: Weöres Sándor emlékkönyvébe: „Világnagy hársfa álmodik / ballag a vízen át, / röpül fölötte hét ladik, / alatta hetven ág. / Hetven ágából dől a fény, / körös-körül tükör, / megáll a semmi közepén, / kinéz mindenkiből. / Látja, hogy szeme nyitva van, / így álmodik tovább, / bezárja a határtalan, / viszi a sok virág.”
-----
Rövidített változata elhangzott a költő 100. születésnapja alkalmából a Pécsi Nemzeti Színház előcsarnokában rendezett, „Weöres Sándor színháza” című emlékkiállítás megnyitóján, 2013. június 7-én.