Rohonyi Zoltán
PDF-ben
Vannak emberek, akiknek már a puszta jelenlétük komolyságot, tartást, valamifajta mércét sugároz, akiknek elég belépniük az ajtón ahhoz, hogy a jelenlévők megértsék, aki közéjük került, nem akárki. Rohonyi Zoltán ilyen férfi volt, talán az egykori vívóbajnokot idéző, mindig egyenes testtartása, talán szigorú, ritkán enyhülő tekintete miatt. Ilyenek voltak írásművei is, a felvilágosodás és reformkor magyar irodalmáról írott tanulmányai: komolyak és fegyelmezett gondolatvezetésűek. Ha ritkán is, némelykor a Jelenkor lapjain is találkozhattak az olvasók az írásaival. Sok éven át volt a klasszikus irodalomtörténeti tanszék vezetője a pécsi bölcsészkaron; sokan vagyunk a Jelenkor szerzői között, akik tanultunk tőle, mert tanítványai vagy kollégái voltunk, Kolozsvárott vagy Pécsen.
Életművének első, erdélyi fele még olyan szellemi közegben formálódott, amelyben nem volt nagy távolság a kortárs irodalom és az irodalomtudomány (s benne az irodalomtörténet) művelése között, pécsi fele viszont már olyan közegben zajlott, ahol e távolság nagyra nőtt. 1990-ben települt át Magyarországra, s lett a pécsi bölcsészkar tanára. A városban félig-meddig talán idegen maradt, mert az ő szellemi otthona az egyetem volt, a tudományága, a szakterülete, amelyhez szenvedélyesebb és elkötelezettebb viszony fűzte, mint bennünket, fiatalabb kollégáit. Az áttelepülést követően tanulmányainak kifejezésmódja is változott, szaknyelvivé vált, maga mögött hagyva a Korunk és az Utunk hasábjain, a Kriterion-könyvek utószavaiban használt esszészerű megfogalmazást. Első magyarországi tanulmánygyűjteménye („Úgy állj meg itt, pusztán”. Közelítés XIX. századi irodalmunkhoz) előszavában maga is kitért e változásra, egyszerre hangsúlyozva a saját életművén belüli folytonosságot és cezúrát.
Én még Kolozsvárról ismertem, 1986-ból vagy 1987-ből, az ottani legnehezebb évekből; szegénységre, fűtetlen szobákra, félelemre emlékszem akkori erdélyi utazásaimra visszagondolva. Az ajánlólevelem hozzá Csetri Lajos neve volt, szegedi professzoromé, a Kazinczy-kor nagy hatású irodalomtörténészéé, aki fiatal kolozsvári kollégájának első, pályakezdő könyvéről (A magyar romantika kezdetei) jelentős, méltató és vitázó bírálatot írt. Rohonyi Zoltán pályáján mindvégig ragaszkodott e szellemi találkozáshoz: az 1990-es és 2000-es évekbeli tudományos törekvéseit úgy is jellemezni lehetne, hogy valamifajta szintézist, egyensúlyt kívánt létrehozni a Csetri által művelt irodalomtörténet-írás és az új elméleti megközelítésmódok kívánalmai között, miközben hetvenes években kezdett vitájukat is folytatta, a lehető legelegánsabb módon. Kevés szebb gesztust ismerek a szakmámban, mint az ő megfogalmazását A romantikus korszakküszöb című, összefoglaló jellegű 2004-es könyvében, amikor a romantika-fogalom tárgyalása során „társszerzőjének” nevezte Csetrit, már halott, nagyra becsült vitapartnerét.
Elméleti érdeklődése, amely az egyes alkotások vizsgálatakor is általános távlatot biztosított gondolatmeneteinek, a kilencvenes évek végén időlegesen a kánonkutatáshoz vezette; ekkoriban szerkesztette az Irodalmi kánonok és kanonizáció című gyűjteményt, elsőrangú angol és német nyelvű szerzők tanulmányaiból. A magyar irodalomtudományban az elmúlt húsz évben készült oly sok egyoldalú, apologetikus, a viták, eltérő megközelítésmódok bemutatását mellőző gyűjtemény (kötet vagy folyóiratszám) mellé állítva látszik igazán Rohonyi Zoltán nagyvonalú, sokféle beszédmódot, álláspontot és stílust (az övétől nagyban eltérő stílust is) magában foglaló válogatásának példaszerű volta. Ugyanez a nagyvonalúság jellemezte tanszékvezetőként is: tudományos működésében erős meggyőződései voltak, ám kollégáinak ettől még nyugodtan lehettek egészen más meggyőződései.
Pályáján szinte mindvégig ugyanazon témákkal foglalkozott: életművének középpontjában 1973-ra datált első könyve, A magyar romantika kezdetei óta azonos alapkérdés állt utolsó könyvéig, amely címében is megnevezte (pontosabban: újra megnevezte) érdeklődése nem múló tárgyát: A romantikus korszakküszöb. Közel negyven éve írott Kölcsey-kismonográfiájára máig hivatkoznak a Hymnus költőjének kutatói; A romantikus korszakküszöb pedig talán ezután fogja kifejteni a maga hatását, a következő negyven (vagy ki tudja mennyi) évben. Tanulmányainak rendkívüli tömörségű elméleti reflexiói pedig – például az irodalmi értékelés és irodalomtörténet dialektikus viszonyáról szóló gondolatmenete Változatok Berzsenyire című tanulmánya elején, vagy az „egyidejű egyidejűtlenségekkel” teli irodalmi történés és a kronologikusan elrendezett, egészelvűségre törő irodalomtörténet ellentmondásos kapcsolatát leszögező, többször is leírt tézise – nemcsak szakterületének kutatói, nemcsak irodalomtörténészek, de minden irodalommal foglalkozó szakember számára megvilágító erejűek lehetnek. Olyan mondatok ezek, bekezdések, fejezetek, könyvek, amelyekért érdemes volt élni.
Takáts József