A műtét után a sebész csak áll
Sz. Koncz István beszélgetése
PDF-ben
– A pécsi orvoskarnak valószínűleg jól mehetett egy időben, ha olyan egyéniségeket ereszthetett szélnek, mint Papp Lajos, Hunyady vagy éppen Nyárády professzorok – mormog egy budapesti kollégája, amikor mostani beszélgetőpartnerem nevét említem neki. – Hármuk közül talán ő az, akit mindenképpen meg kellett volna tartani – teszi hozzá.
Véleményét sokan osztják, igaz, távolról sem mindenki. Egykori, közvetlen munkatársai közül tudok olyanról, aki bizony nem bánja, hogy távozott a pécsi klinikáról.
– Életem egyik legszebb, szakmailag legsikeresebb periódusát tölthettem mellette. Briliáns sebész, néha ugyan elkapta a hév, de nekem csak segített – olvasom ugyanakkor az Interneten, egy hozzászólás-gyűjteményben. Ugyaninnen még két bejegyzés:
– Az Egészségtudományi Kar gazdagodott azzal, hogy a gyógytornász-mentőtiszt képzésben ma is tanít. (…) Élettapasztalata végtelenül színessé teszi a kurzusokat.
– Egészségemért sokat tettél, örök hálára kötelezve. Szívből kívánom, hogy legyen erőd és kitartásod sok, hozzád hasonló, kiváló szakembert nevelned.
A professzornak tehát, úgy tűnik, jó néhány rajongója van. Fiatalabb korában elsőrangú modellező volt, a körrepülő modellek világbajnokságán, 1980-ban csapatbajnoki bronzérmet nyert Rátkay Tamással. Siker. Később mélyen megbántották, és elhagyta a pécsi klubot, ahol addig sportolt. Kudarc. Ragyogó karriert futott be orvosi pályáján. Megint siker. Utóbb – ki tudja pontosan, mi okból, majd most megpróbáljuk tisztázni – nyugdíjazását kérte, és odahagyta az egyetemet. Kudarc. Siker, kudarc, siker, kudarc – mint oly sokunk életét, az övét is ez a periodicitás határozta meg. De nála valahogy mindig egyre nagyobb, sokkal nagyobb volt a siker, és a külső szemlélő számára egyre kisebb a kudarc. Vajon ő is így érez-e?
Nyárády József 1945. augusztus 3-án született Pécsett. A Széchenyi István Gimnázium elvégzése után 1969-ben szerzett diplomát a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. 1974 és 1994 között sebészeti, balesetsebészeti, érsebészeti, illetve kézsebészeti szakvizsgát tett. 1974-ben nevezték ki tanársegéddé, ’82-ben lett adjunktus, ’89-ben docens. 1993-ban bízták meg a Traumatológiai Intézet vezetésével, 1995-től, majd’ tizennégy éven át pedig intézetvezető egyetemi tanárként működött a Traumatológiai Központ Balesetsebészeti és Kézsebészeti Klinikán. Saját kérésére 2008-ban nyugdíjazták. Azóta Mohácson és Szekszárdon, a traumatológián dolgozik, illetve tanít a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán.
Szakmai munkásságának fontos állomása volt, hogy az irányításával működő orvos-csoport 1979-ben Magyarországon először végzett kisvégtag-visszaültetést, 1982-ben pedig, ugyancsak elsőként, sikeres karvisszaültetést. Kandidátusi disszertációját 1983-ban védte meg. A professzor számtalan kitüntetés birtokosa, így többek között Honthy Hanna-díjas (1983), Markusovszky-díjas (1985) és Dr. Doktor Sándor-díjas (1988). 1992-ben Pro Sanitate emlékérmet, 2004-ben Lumniczer Sándor-díjat kapott. Százötvennél is több tudományos publikációt jegyez, hét könyvfejezete jelent meg. 1993-tól tizenkét esztendőn át ő volt a megyei traumatológus szak-főorvos, 2000-ben pedig a Traumatológiai Szakmai Kollégium elnöke is. 2004-ben választották a Magyar Kézsebész Társaság elnökévé, 2005-ben emelték regionális traumatológus szak-főorvosi rangba. A Magyar Traumatológus Társaságnak két éven át, 2011 végéig volt elnöke.
A professzor most itt ül velem szemben, a PTE Janus Pannonius utcai épületének folyosóján. Az imént még mérgelődött: egyik hallgatója anélkül akarta igazoltatni vele a félévét, hogy akár csak egy előadásán is jelen lett volna.
– Fel vagyok háborodva – mondja a tanár, de arcáról hamar eltűnik a bosszúság minden jele. A bajusza alatt szelíd mosoly bujkál, így várja, hogy mi következik.
Sz. Koncz István: – Professzor úr! A beszélgetésre készülve végignéztem az utóbbi években önről napvilágot látott életrajzokat, és sehol sem találtam, még csak utalást sem, modellező múltjára. Ennyire lényegtelen lenne?
Nyárády József: – Olyan régen volt már! 1986-ban egyébként is szakítottam a sportággal. Attól kezdve csak a traumatológiának éltem. Először nagyon hiányzott. Pótcselekvésbe is menekültem, két évig játszadoztam az elektronikával. De azt is elsodorta a hivatás.
– Hogyan került kapcsolatba a modellezéssel?
– Kora gyerekkorom óta szerettem fúrni-faragni.
– Családi indíttatásból?
– Nem igazán. Bár apámnak, aki fogorvosként dolgozott, kiváló keze volt. Irigyelték is sokan. Édesanyám varrónő volt, ugyancsak ragyogó kézügyességgel. A háború után, amikor születtünk mi, gyerekek, egy idő után fölhagyott a varrodával, és a családjának szentelte az életét. Hozzáteszem, nagymamám szintén varrónő volt, Szigetváron; csak amikor abbahagyta a mesterségét, költözött be hozzánk, s lakott együtt velünk. De, amennyire emlékszem, neki is ördöngösen ügyes ujjai voltak. Tehát volt kitől örökölnöm a képességeket. Abban az időben nem volt számítógép, televízió, és sorolhatnám, mi minden hiányzott még, ami mainapság természetes. A technikai sportok fölkeltették az érdeklődésemet. Már az általános iskola hetedik osztályában modellező klubot alapítottunk néhányad magammal.
– Hol történt mindez?
– Pécsett, az akkori Szabadság úti általános iskolában. Az idősebbek, akik már végeztek, s visszajártak, jó másfél évig tanítgattak bennünket, fiatalabbakat. Utána a pécsi, Megye utcai, központi klub tagja lettem. Vezetőnket Abafi Imrének hívták. Kiváló ember, nagyszerű pedagógus volt. Nála szerettem bele végleg a sportágba. Az uránbányánál, az Ércbányász Sportegyesületnél párhuzamosan működött egy másik társaság, Mohai István neve fémjelezte. Később, amikor Abafi, engedve a csábításnak, Budapestre távozott, a két klubot összevonták. Pista szívét-lelkét kitette, hogy az új szervezet jól működjön. Jöttek is az eredmények hamarosan. Hosszú éveken át nagyon jól éreztem magam. Harminc év elteltével hagytam abba.
– Miért?
– Megkeseredtem. Az erős pécsi képviselet érdekében az egyik válogatón belementünk egy kompromisszumba, és a végén majdnem úgy nézett ki, mintha kegyelemből kerültünk volna a nemzeti csapatba. Ez borzasztóan bántott, nagyon méltánytalannak éreztem. Akkor éppen Pécsett volt a világbajnokság. Úgy határoztam, azt a versenyt becsületből végigviszem még, majd elköszönök. Így is történt. A futamunk után kisétáltam a klubból, és nem mentem vissza többé.
– A sporttársai hogy fogadták a döntést?
– Azt hiszem, némelyek talán örültek. Ha az ember távozik valahonnan, ahol, amellett, hogy sportbarát volt, vetélytársként is számon tartják, kevés könnyet hullatnak érte. Ezt később más területeken is megtapasztaltam. Egyébként édesapám hasonlóképpen járt, amikor az egyetemet elhagyta. Kezdetben ugyanis a fogászat meglehetősen mostoha körülmények között működött Pécsett. Az új klinika céljára a Dischka Győző utcában átépítették az addigi Anatómiai Intézetet. A folyamatot apám mint a fogklinika intézetvezetője vezényelte le. De még a fényképe sem volt kinn az új, illetve máig működő intézményben sokáig. Csak amikor dékán-helyettes lettem, szólt Németh Péter dékán úr, hogy volna rá lehetőség, tegyük ki! Tudta: erősen nehezményezem, hogy apámnak nem állítottak ebben a formában emléket.
– Utólag, félretéve a végjátékot, hogy tekint vissza arra a több mint negyedszázadra, amit a modellezéssel töltött?
– Fontos, hasznos időszak volt, és nem csak az én szempontomból. Jól összefogta a sport iránt érdeklődő ifjúságot. Fejlesztette a kézügyességet, technikai ismereteket adott. Úgy látom, utóbb mégis zsákutcának bizonyult. A ma ismert dugattyús motorok gyakorlatilag ugyanolyanok, mint harminc, ötven, száz éve. Csakhogy a vezérléssel, a számítógép alkalmazásával nagyobb teljesítményűek, jobb hatásfokúak, kisebb fogyasztásúak lettek satöbbi. Mindez a modellezésbe nem került át. Amennyire figyelgetem, egy-két dologtól, így például a rezonátortól, csapágyazástól, illesztésektől eltekintve változatlanok maradtak a gépek. A műszaki tartalmat illetően jószerével megrekedtek a harminc évvel ezelőtti színvonalon. Kreativitását más területeken ma már sokkal jobban kiélheti az ember.
– Mindezzel együtt az ilyen gyermekkort műegyetemi tanulmányokkal szokás megfejelni. Ön mégis más utat választott. Miért?
– Apámmal sokat beszélgettünk erről a dologról. Jól érzi, szerettem volna műszaki pályát választani. Apám azonban azon a véleményen volt, hogy ha átadja nekem a tanait, és segít a beilleszkedésben, talán többre vihetem az orvosi pályán. És persze volt még egy tényező. A műszaki területen egyetlen dolog érdekelt csak, a repülés. Márpedig Magyarországon abban az időben a felsőfokú oktatásban ebből semmit sem lehetett megtanulni. Tehát el kellett volna mennem valahová külföldre, a Szovjetunióba vagy esetleg az NDK-ba, de nem voltak illúzióim, tudtam, hogy ezekre a helyekre nem kerülhetek be. Maradt tehát az orvosi hivatás, és már kezdetektől az az elhatározás, hogy sebész leszek.
– Miért volt ennyire biztos benne?
– Mert a manuális képességeimet akartam gyümölcsöztetni. Ebből nem engedtem. Úgy gondoltam, ott lehet fúrni-faragni. Ezért történt, hogy miután elkezdtem dolgozni az I-es számú sebészeti klinikán, nagyon hamar átkerültem a traumatológiára. És nagyon élveztem. Ott ugyanis ki lehetett találni új dolgokat, be lehetett vezetni új eljárásokat. Akkori főnököm, Forgon professzor rendkívül kreatív ember volt, mindig fogékony az újra. Ha valakiben tenni akarást látott, támogatta. Annak ellenére, hogy akkor még nem tartoztam a kedvencei közé, engem is segített.
– Mi volt a szolid ellenszenv oka?
– Renitenskedtem. Sokat szidott, jobb orvost akart faragni belőlem. Az ismeretségünk végén aztán kiderült, hogy ellenszenvről nem is volt szó. Szeretett, ha nem túlzás ezt a kifejezést használnom. De a kapcsolatunk elején nem így láttam a helyzetet.
A szakvizsgával még nem rendelkező fiatalok körbejártak a klinikákon, intézetekben, és annak ellenére, hogy Forgonnal nem volt felhőtlen a kapcsolatunk, nagy ember lévén fölül tudott kerekedni az érzelmein, és mondom, pártfogolt. Hosszabb korszakot töltöttem nála. A sebészetre csak annyi időt szántam, amíg elértem a szakvizsga kívánalmainak megfelelő műtéti számot. Utána azonban, jószerével azonnal – alig egy év telt el – úgy gondoltam, hogy traumatológiából is teljesítem a szakorvossá válás követelményeit. Ebben Karlinger Gy. Tihamér professzor is támogatott.
– A klinikát nem szerette?
– Nem éreztem túl jól magam. Olyan sok okos ember vett körül, hogy az már szinte ijesztőnek tűnt! Úgy láttam, hogy szerény képességeimmel nem sokra fogom vinni. Aztán, ahogy telt-múlt az idő, egyszer csak rájöttem: talán mégsem eszik olyan forrón a kását, mint ahogyan főzik. De ez már a traumatológia területén volt.
– Hogyan ment át?
– Az előkészítő időszakban nagyon jó helyre került a lelkem. Hanem, a szakvizsgán a nagyszerű sebész, Kiss Tibor megkérdezte tőlem, hogy mikor szólok végre Forgonnak, hogy traumatológus akarok lenni? Mondtam, igen, professzor úr, épp szerettem volna kérni, hogy átjöhessek. Különös pillanat volt, mert Forgon láthatóan nagyon örült nekem.
– Mi vitte a végtag-visszaültetések irányába?
– A klinikán bizonyos tapasztalat, életkor fölött illett valamilyen speciális tudományterülettel foglalkozni. Nálunk akadt, aki a gennyedéssel, akadt, aki a perifériás idegekkel, akadt, aki az inak csúszó felszín képzésével foglalkozott és így tovább. A kézsebészet területén látni véltem egy fehér foltot. A mikro-sebészetet, a replantációs sebészetet. Forgon professzortól mindent megkaptam az ezzel kapcsolatos állatkísérletekhez. Külön műszertálcát, operációs mikroszkópot… Ahogy jöttek az eredmények, egyre jobb feltételeket igyekezett teremteni.
– 1979-ben aztán elkövetkezett az első emberi kisvégtag-visszavarrás.
– Cser Gyula lábujja, igen.
– Hogy kell elképzelnünk egy ilyen beavatkozást?
– Amikor teljesen leválik egy végtag, a vázat, a keringést és a mozgatást is helyre kell állítani, majd be kell csukni a bőrrel. 1982-re odáig jutottunk, hogy az első leszakadt kart is vissza tudtuk ültetni. 2008-ig huszonegy végtag-replantációt végeztünk. Az ujjak tekintetében ez a szám háromszázhatvan fölött van. Harmincöt olyan beavatkozást is végeztünk, amikor a kéz ujját lábujjal pótoltuk.
– Mi a döntő tényező, mi a legfontosabb ahhoz, hogy az ilyen jellegű operáció sikeres legyen?
– Gyakorlás, rengeteg gyakorlás, és megfelelő műszerezettség, természetesen.
– Az orvos izgul ilyenkor?
– Amíg nem látom az esetet, minden bajom van. Izgulok, rosszul érzem magam. Tudniillik nem tudom, mi kerül elém. Amikor az ember már látja, hogy mit hoztak, megállapítja, hogy mi a baj, akkor a dolgát végzi. Amit megtanult, amit begyakorolt. A legjobb tudása szerint. Akkor már nincs semmiféle izgalom. Aztán, amikor vége, tehát betetettem az utolsó öltést, akkor kijön rajtam minden spannoltság.
– Wahorn András egyik festményén csecsemő testet ábrázol vénember fejjel. A kép címe ez: A koncert után a zenész csak áll.
– Milyen találó! A műtét után a sebész csak áll… Igen. A sok-sok óra feszültségét valamilyen módon le kell reagálni. Nemegyszer előfordul, hogy nem vagyok képes egyébre, mintsem alszom egy nagyot. Embertelenül el lehet fáradni. Az első kart tizenkét és fél óra alatt varrtuk vissza, de a legrövidebb operáció is hat és fél órán át tartott. Négyóránként van ugyan egy rövid szünet, de komoly fizikai erőpróba.
– Több mint másfél műszakot végigállni nehéz, ha az ember nem műt közben, akkor is.
– Már nem is csinálom!
– Pécsett csinálja egyáltalán valaki?
– Nem hallottam róla. Pedig a levágások harminc százaléka a statisztika szerint visszavarrható. Lenne.
– Milyen a betegek posztoperatív állapota?
– Ha jó az indikáció, akkor nagyon jó vagy kiváló. Kalányos Gyuri ugyanúgy tudja használni például a karját, mint akivel nem történt baleset. Hozzáteszem: lényegesen erőtlenebb, mint egy egészséges végtag.
– Miért?
– Valószínűleg az iszkémiás állapot következménye. Ez az az időszak, amíg szünetel a vérellátás. Az öt kiváló mellett hat nagyon jó eredményről szólhatunk. Megfelelő a használhatóság, de azért nem teljesen olyan, mint a bajt megelőző időszakban.
– Volt-e kudarc?
– Három olyan estet regisztráltunk, amikor nagyon korlátozottan vagy szinte alig nyerte vissza funkcióját a kar. De ez nemzetközi összehasonlításban nagyon jó arány. Ami szomorú viszont, hogy egy-egy ilyen beavatkozás Magyarországon még mindig kuriózum-számba megy, ahelyett, hogy rutineljárásnak számítana. A magyarázat persze egyszerű: a mindenkori egészségügyi kormányzat egyetlen fillér többletet sem adott és nem ad az ideális állapot eléréséhez. Az a kevés plusz, amit kapunk, jószerével alig fedez valamit. A finanszírozás nem ismeri el például a műtét utáni költségeket és a készenlétet sem. Márpedig ehhez a munkához állandó készenlétre van szükség. Amikor még módomban állt, emiatt harcoltam a centralizált balesetsebészeti ellátásért. Azért tehát, hogy legyenek bázisok, ahol az ég adta világon minden beavatkozást el tudunk végezni. És odavisszük a beteget. A kis kórházakat emellett sem sorvasztjuk el, megmaradnak a traumatológiák, hisz jó pár esetet, a város, a körzet kis- és közepes problémáit ott kell megoldani. Mert nagyon sokba kerül, ha a viszonylag egyszerűbbeket is bevisszük a csúcsintézetbe, és lekötünk fölöslegesen nagy kapacitásokat. Minden érvem ellenére sem lehetett elérni, hogy a tervezett csúcsintézetet kivonjuk a napi betegforgalomból. Nem kéne, hogy egy ennyire fölkészült team azzal vesződjön, hogy beütötte, lezúzta, elesett satöbbi. Az nem oda való! Persze, ezeket is meg kell oldani, de más szervezetekkel. Ezért volna égető szükség például a járóbeteg-rendelésekre. És nem a sürgősségi ellátásokra, mert a sürgősségi orvosok nem értenek a traumatológiához. Hiába mondják, tisztelet a kivételnek, nem értenek! Rengeteg pénzt dobunk ki. Nem is folytatom…
– Ha valaki most önhöz fordulna, s kérné, hogy tanítsa meg neki e nagy beavatkozások módszertanát, metodikáját, vállalkozna-e rá?
– Felelőtlenség lenne. Négy éve nem foglalkozom ilyesmivel. Ajánlanék tehát neki ragyogó kollégákat, akiktől tanulni lehet. Én már kiestem a gyakorlatból. Viszont megvan a dolgom, amit szeretek csinálni.
– Mi az?
– Kutatási témánk, ami a combnyaktöréssel kapcsolatos. Talán úgy 2004-ben kezdtem el intenzívebben foglalkozni azzal, hogy hogyan lehetne kimutatni a combfej keringését. Kidolgoztam egy metódust, és ez mint szabadalom él. Most azon fáradozunk, hogy igazoljuk: tényleg jó. A módszerrel előre meghatározható, hogy marad-e a combfejnek keringése, vagy sem.
– A betegnek mi haszna származhat ebből?
– Rendkívül fontos dolog ez! Ha a keringés jó, érdemes oszteoszintézist, vagyis csontegyesítő műtétet végezni, azaz a helyére visszacsavarozni a fejet, ha azonban nincs vérellátás, vagy előre láthatóan el fog halni, mindjárt célszerű beültetni a protézist. Egy baj van csak: senkinek nem kell ez az ismeret.
– Vajon miért?
– Mert abban a pillanatban nem lehet eladni annyi protézist a világpiacon, mint manapság. A gyártók tehát kifejezetten ellenérdekeltek. Kollégáimmal, segítőimmel ezzel együtt igyekszünk korrektül fölépíteni ezt a projektet.
– Hogyan kezdett el foglalkozni a témával?
– Forgon és Manninger professzorok nem tudták megoldani ezt a problémát. Úgy éreztem, hogy tovább kell, és tovább lehet lépni. Az általuk lefektetett alapokat újragondolva dolgoztam ki a metódust. A világirodalomban nem találkoztam még ilyen módszerrel. Másik két eljárást ismerünk, de azok nem kvantitatívak. Ez pedig az. Tehát nagyon leegyszerűsítve nemcsak azt mondja meg, hogy vérzik, vagy nem vérzik, hanem azt is, hogy mennyire. Tehát milyen lesz a keringés. Gyenge, kiváló, jó.
– Hosszú folyamat, mire kiderül az eredmény?
– Nem, nagyon gyors módszer ez. Rapid beavatkozás! A műtét előtt öt-tíz perc alatt elvégezhető. Rengeteg szenvedéstől menekítené meg a betegeket. Egy műtéttel lehetne megoldani a problémát jól. Ebben a mondatban benne van minden. Komplikáció esetén nem kell egy második operációval beültetni a protézist satöbbi. Kell-e mondanom, mit jelent egy nyolcvanéves, idős hölgy számára, ha a keringését nem terheljük kétszer akár csak az altatással. Egyébként erről a témáról írtam a nagydoktorimat. Nemrégiben adtam be. Annak idején írtam már egy nagydoktorit, a számítógépemben benne van – a mikro-sebészetből. De rá kellett jönnöm, hogy nem tudok sokkal többet mondani, mint a kandidatúrámnál. Kicsit csiszoltabban, jóval több esetről tudtam referálni, mélyebb analízist végeztem, de alapjában véve nem volt új. Hogy szép magyarsággal fejezzem ki magam, meg volt írva, de nem tetszett. Be sem adtam. A mostani viszont tetszik.
– Ön törvényszéki szakértőként is dolgozik. Mi az ottani munka tapasztalata?
– Elég sok pörös ügybe vonnak be, mint szak-konzultánst. Kérdésére válaszolva nem egyes eseteket emelnék ki, inkább azt az összképet osztanám meg önnel és az olvasókkal, ami az egész betegellátó rendszerről kialakulni látszik. Nem feltétlenül a pénzhiány öl meg sok mindent. Inkább az oktatás, a nevelés, a tanítás hiányosságai. Egyre hosszabb idő alatt próbálunk előállítani szakembereket. Egyre gyöngébb szakembereket. Jelentős minőségjavulásra volna szükség. Tehát azokat, akik színvonalas munkát végeznek, meg kellene becsülni. A mainál sokkal jobban.
– Még egy kérdést szeretnék tisztázni, professzor úr! Miért hagyta ott az egyetemet?
– Olyan embert akartak fölém ültetni, aki nálam kevésbé értett a traumatológiához.
– Ugye jól tudom, hogy az illető nincs már a Honvédkórházban?
– Nincs, nincs. Azért volt fájdalmas a dolog, mert a Honvédkórház traumatológiájának tervezéséhez szakmai tanácsokat adtam, amikor fölépült, kollégáimmal működésre alkalmassá tettük, beszereztük a műszereket satöbbi. És azután kijöttem az ajtón. És hasonlóképpen, mint annak idején apám után vagy a modellezőknél utánam, ott sem sírt senki. Különös párhuzam.
– Mi volt az ok, ami indokolta, hogy felettest nevezzenek ki ön fölé?
– Nézze, ha valamire indokot keresnek, könnyű azt megtalálni. Mondhatják például, hogy az ember szórja a pénzt. Nem elég költséghatékony. Csúnyán beszél a dolgozóival. Satöbbi, satöbbi. Ugyanis mindenkinek vannak ilyen pillanatai. Előfordul, hogy az ember rosszul számít ki valamit, és kicsit többet költ. Vagy éppen fölemeli a hangját, és elküldi a dolgozóját melegebb éghajlatra, mert amit tett, azt egyszerűen nem lehet megtenni, az nem menthető, mert betegek jogait vagy éppen elemi érdekeit sérti. És egyébként is etikátlan. Na, most akkor mi a fontosabb? A beteg ember elemi érdeke, vagy egy gyönge lelkületű ember sértődékenysége?
– Hogyan élte meg mindezt?
– Nagyon rosszul. De nem hagyhattam, hogy olyan ember irányítson, akinél szakmailag többre tartom magam. Legalábbis azon a szűk területen, amit traumatológiának hívnak. Azt hittem, hogy valaki majd megszólít ezzel kapcsolatban.
– Az eddig nyilvánosságra került tények, illetve a mendemondák szinte kizárólag arcpirítóan alacsony bérekről, orvosok távozásáról, a kórházak-klinikák közötti egyenlőtlen feltételekről és esetleg szakmai okokról szóltak. Talán ezért nem szólították meg.
– Annyiban feltétlenül szakmai okokról kell beszélnünk, s nem valamiféle hiúsági kérdésről, hogy nem érthettem egyet az egyetemi vezetés döntésével. Meggyőződésem volt, hogy a személyi változás árát a betegek és a kollégák fizetik majd meg. Sajnos, ahogy hallom, ez a feltételezésem beigazolódott. De ön is említette, hogy aki a helyembe lépett, viszonylag rövid idő elteltével távozott. Magam pedig dékán úrtól a nyugdíjazásomat kértem.
– Jól érzem, hogy máig van önben megbántottság?
– Kétségtelenül van. De többre tartom magam annál, semhogy lehajtott fejjel gazsuláljak azért, hogy azt a munkát végezhessem, amihez értek. Amihez igazán értek.
– Hogy élte meg a váltást?
– Az első két évben nagyon rosszul. Bár azonnal tudtam, hogy lesz dolgom, hogy a gyógyítást nem hagyom abba. Mohácson főleg kézsebészeti problémákkal foglalkozom, Szekszárddal pedig már azelőtt is volt kapcsolatom, ha áttételesen is. Mindkét helyszínen igyekszem segíteni a traumatológiát, illetve tanítgatom a fiatalokat. Nagyon jó kollégák vesznek körül.
– Az itteni fölkérés, hogy tudniillik tanítson az Egészségtudományi Karon, hogyan jött?
– El se hinné: egy barátom beajánlott. A traumatológia oktatását dékán úr korábban kénytelen volt több emberrel megoldani. Végül a barátomat is meghívták, ám ő nagyon szerényen azzal hárította el a fölkérést, hogy tud magánál jobbat. Most mondja meg, ez vagyok én… De nagy örömmel jöttem.
– Nehéz embernek tartja magát, professzor úr?
– Inkább konoknak. Be tudom látni a hibáimat, és azt is be tudom látni, ha rossz irányba tévelyedtem el. Olyankor nagyon nem örülök, ám meg tudom változtatni a véleményemet. De azért nem vagyok hajlandó véleményt cserélni, hogy jobb legyen a pozícióm.
– Akkor megfordítom a kérdést: sértett embernek tartja magát?
– Nincs min megsértődnöm. Azonban kétségtelen: nem így akartam befejezni a pályámat. De így adatott. És most már így is marad.